0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Mit fog ki nyolcszázezer magyar?

Azt nem tudni, egy átlagmagyar évente mennyi halat eszik, de az biztos, hogy a nyolcszázezer horgász és családjaik az éves átlagos egy főre jutó közel 6 és fél kilónál többet.

„A ragadozóhalak előállítása nehézkesebb, mint a pontyé, mivel a takarmányuk apróbb halakból áll, és a tenyésztésben a zsákmányhalak és a tenyésztett ragadozók egyensúlyát összehozni nehézkes. De a horgászok szívesen vennék az egyik slágerfaj, a szürkeharcsa nagyobb arányú tenyésztését is, de a süllőt is nagyon szeretik, a csuka pedig a pergető horgászok egyik kiemelt célhala” – sorolja a tenyésztéstől elvárt „irányokat” a MA-HAL ügyvezetője.

Kollégánk egy 8 kilós tükörponttyal
Jelenleg egyébként 26 ezer hektáron végeznek haltermelést Magyarországon, nagyrészt félintenzív és extenzív tógazdaságokban. De ma már jelentősnek mondható akvakultúra-ágazat az intenzív haltermelés is. Ezek precíziós létesítmények, fűtött kádakkal, ahol a másik gazdaságilag fontos halfajunkat, az afrikai harcsát tenyésztik.

„Hús szempontjából most ez a legmeghatározóbb halfaj hazánkban, mivel az év egészében tudják termelni, és a precíziós gazdálkodásnak köszönhetően egy féléves ciklus alatt a lárva állapotból piac-­kész halat lehet előállítani. Nagy is rá a hazai igény, mivel jó minőségű, szálkamentes halhúsról van szó, és nincsen erős, karakteres halíze sem, mégis emlékeztet a szürkeharcsára. Szóval az afrikai harcsa egy igazán jó »arany középút«” – magyarázza a szakember.

Tulajdonképpen mindegy is, hogy milyen halat tenyésztenek az ebből élők – az lenne a jó, ha nem csak a Duna- és Tisza-­partiak főznének „mezei” vasárnap halat lének, paprikásnak…

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: