Harminc-negyven évvel ezelőttig jellemző volt főleg falvakban hogy a házak előtt gyümölcsfákat ültettek. Napjainkban is találunk még ilyen közterületi gyümölcsfákat bár számuk megfogyatkozott, helyüket a díszfák vették át. A kérdés még adott: ezek kinek teremnek?
Sok minden változott…
Az, hogy korábban gyümölcsfákat ültettek a házak elé az utcára, logikus lépésnek tűnt. Árnyékol, díszítőértéke is van, és miért ne legyen egy haszonnal több: teremjen gyümölcsöt is! Ahogy a település kép rendezést átvették az önkormányzatok, és az emberek egyre kevesebbet kezdtek törődni a házaik előtti közterülettel, az utcai fásítások faj és fajtaösszetétele megváltozott. A gyümölcsfák lassan eltűntek, helyettük pedig olyan díszfák kerültek a házak elé a közterületre, melyek “egyszerűbben gondozhatóak”.
A gyümölcsökkel az is baj volt, hogy ha lehullottak és senki nem szedte össze, akkor csúszóssá tették a járdát, ami balesetveszélyes.
Kinek is terem?
A közelmúltban a haon.hu-n megjelent e témában egy cikk, melyben Nemes Imre ügyvéd vázolta a helyzetet, ami onnan indul, hogy több ingatlantulajdonos rossz szemmel nézi, amikor a járókelők, vagy a szomszédok leszedik a házuk előtt álló gyümölcsfáról a termést.
A szakember elmondta: hogy
-“Nincs jelentősége annak, hogy a fát ki ültette vagy gondozza, tehát még annak sincs joga leszedni a fa gyümölcsét, akinek az a háza előtt áll. A szomszédjogokról szóló törvény szerint azonban amennyiben a növény tulajdonosa a termény beszedését elmulasztotta, azaz a termény lehullott, azt bárki felszedheti” – említette Nemes Imre.
De a tulajdonosnak nem kell…
Az önkormányzat ritkán gyűjti be a tulajdonában álló fák gyümölcseit, így általában a közeli telkek tulajdonosainak nyílik lehetősége erre, akik bár bosszankodhatnak, ha járókelők szedik le az általuk gondozott fa gyümölcsét, az önkormányzaton kívül senki sem jogosult megtiltani a közterületen álló fák szüretelését, mondta a haon-nak Nemes Imre.
Az engedély megszerzése viszonylag egyszerű, az önkormányzat általában csak az invazív fás szárú növények (zöld juhar, fehér akác, amerikai kőris, bálványfa, gyalogakác) ültetését tiltja, hiszen ezek kártékonyak lehetnek.
Ha kilóg egy ág…
Nemes Imre válaszaiban arra is kitért, hogy ha egy magántulajdonú telken álló fa ágai átlógnak az utcára, annak gyümölcsét kizárólag a telek tulajdonosa szedheti le, így sem a szomszédok, sem a járókelők nem jogosultak a szüretelésre.
Az egyik telekről a másikra átlógó ág levágása sem olyan egyszerű, mint sokan gondolnák. Az ingatlan tulajdonosa csak akkor jogosult az áthajló ágak és átnyúló gyökerek levágására, ha azok az ingatlan rendes használatát akadályozzák, és azokat a növény tulajdonosa felhívás ellenére sem távolítja el. Egy példa erre, ha a szomszédból átlógó ág a veteményesünket árnyékolja, akkor először szólni kell a szomszédnak, hogy távolítsa el. ha ezt nem teszi meg akkor mi is eltávolíthatjuk, de a rajta levő gyümölcs a szomszédot illeti. Ha az ágról lehullott a gyümölcs – a mi telkünkre – az csak akkortól a mienk.