A négy új istállóban a tervek szerint 760-as átlagos kocalétszám mellett évi 25 000 vágósertést állítanak elő. A sertést átlagosan 115 kg-os élősúlyban az Alföldi Sertés Értékesítő és Beszerző Mezőgazdasági Szövetkezeten keresztül értékesítik.
Beruházás
Az állattartó telepek fejlesztése pályázat keretében az 5,9 milliárd forintos beruházáshoz 2,166 milliárd forint állami támogatást nyer a cég.
A 60-as években épült pavilonos rendszerszerű korábbi istállókat 2022-ben lebontották, és 4 új, összesen 14 ezer négyzetméter alapterületű istállót építettek fel.
A tenyésztési épületben 456 csoportos kocaférőhelyet, úgynevezett vemhesszállót, 258 tenyészkoca egyedi állást (termékenyítő állás) és 64 tenyészkocasüldő férőhelyet alakítottak ki. A telepre érkező kocasüldőknek további 8 kutrica áll rendelkezésre 64 állat fogadásához és 4 keresőkannak is van helye a telepen. A hat fiaztató teremben egyenként 36 férőhely, 6,24 m2 alapterületű szabadtartású fiaztatókutricát alakítottak ki. Valamint 6 darab, termenként 16 kutricából álló, összesen 2976 férőhelyes utónevelőt, és 2 épületben összesen 8640 férőhelyes hizlaldai termeket építettek.
Műszaki megoldások
Az istállók a legkorszerűbb szenzoros mérések és az állatok életkora alapján üzemelő automata szellőzőrendszert kaptak, a lagúnás istállókban keletkező hígtrágyát a mintegy 20 ezer köbméternyi trágyatárolóban helyezik el, amelyet a környékbeli növénytermesztő gazdaságok földjeire helyeznek ki.
A telepen, amelynek saját vízműhálózata is van, 12 munkavállalót foglalkoztatnak.
Állatjólét
Az istállók kialakításánál az állatjólét kiemelt figyelmet kapott.
De meg kell említenem, hogy a régi telepen igen nehéz volt azokat a járványvédelmi normákat biztosítani, amikkel az állományt megvédhettük a betegségektől, elsősorban az afrikai sertéspestistől. Az új telepen viszont az állatok egészsége jobban megőrizhető, ezáltal könnyebben megvalósítható a gyógyszermentes felnevelés, állattartás – mondta a Magyar Mezőgazdaságnak Pecze László a termelési igazgató.
Járványvédelem
A telep 4 épülete „zárt rendszert” alkot, amit egy központi folyosó köt össze, ahol egyirányú a közlekedés. A folyosó egyik végén bejönnek a kocasüldők, a másik végén pedig kimennek a vágósertések. Visszafelé nincs közlekedés.
– magyarázza Lapos László ágazatvezető.
A telep járványvédelmi okból fekete-szürke-fehér terekre tagozódik.
Tenyésztés, takarmányozás
A takarmány a NAGISZ központi telepéről érkezik, Békéscsabán tárolókapacitást építettek ki, valamint egy úgynevezett főkonyhát, ahol a hígtakarmányt állítják elő a hizlaldába.
Topigs Norsvin hibridet tenyésztenek, TN70 kocáikhoz Talent vonalú befejező kanokat használnak. Az itt tenyésztett állatok átlagos fajlagos takarmányfelhasználása 2,6 kilogramm.
A cégcsoport
A beruházással a NAGISZ cégcsoport sertésállománya éves szinten 13 ezer egyedre nő; 2024-től háromszázezer vágósertést kívánnak értékesíteni. A 2020-ban elindított ágazati fejlesztések során Nádudvaron 1500 kocaférőhelyes sertésszaporító telep, Hajdúszoboszlón pedig hízó- és malacnevelő férőhelyek létesültek.