
fotó: mmg/Kovács Tibor
Az EFSA felmérte a rendelkezésre álló vakcinákat és azok hatékonyságát baromfiban a magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) vírus ellen, és tanácsokat adott a lehetséges vakcinázási stratégiákkal kapcsolatban.
Az európai hatóság tudományos véleményében a politikai döntéshozóknak és kockázatkezelőknek tett főbb ajánlásai a következők:
- A megelőző vakcinázást az optimális vakcinázási stratégia alapján a járványkitörések számának és a járvány időtartamának minimalizálása érdekében, és a leginkább fogékony és leginkább fertőző baromfifajokon kell elvégezni a magas kockázatú fertőző területeken!
- Többszöri beadás (azaz emlékeztető oltás) alkalmazható a védelem fokozására.
- Járványkitörés esetén sürgősségi védőoltás javasolt a járvány kitörésének 3 km-es körzetében, a fokozottan veszélyeztetett terjedési területeken.
- A vakcina hatékonyságát minden oltási stratégia esetében ellenőrizni kell!
Jövőre az EFSA külön tudományos szakvéleményt tesz közzé, amelyben értékeli a vakcinázott területeken és gazdaságokban alkalmazott felügyeleti és kockázatcsökkentő intézkedéseket.

fotó: mmg/Kovács Tibor
A vakcinázási programok legfőbb kockázata, hogy azok az országok, ahol vakcináznak, kizárhatják magukat a nemzetközi kereskedelemből, ugyanis utólag nem állapítható meg, hogy a hús vakcinázott, vagy fertőzésen átesett állományból származik.
Példaként említhetjük, hogy amint 2023 októberében Franciaország megkezdte a kacsaállomány vakcinázását, az Egyesült Államok és Japán felfüggesztette nemcsak az országból, hanem az Európai Unió teljes területéről a kacsatermékek importját.