Azt remélik, hogy ezzel az akcióval megelőzhető lesz a gazdaságokat letaroló járvány, és csak egyedi esetekkel kell számolni, idézte a Phys.org Jocelyn Marguerie-t, a francia haszonállatokkal foglalkozó állatorvosi szövetség, az SNGTV baromfi szekciójának vezetőjét.
A franciák esetében a hízott kacsamáj és pecsenyekacsa előállítás miatt igen érzékeny a szektor a vírusra. A fő probléma, hogy már azelőtt fertőz, hogy az állatok tüneteket kezdenének mutatni, így nagyon gyorsan tud terjedni.
Franciaország baromfiállományán 2015-17-ben söpört végig a madárinfluenza, és 2020 óta szinte folyamatosan felüti a fejét a betegség – bár jelenleg nincsenek járványgócok.
Egy-egy eset felfedezése a teljes ottani állomány és a közelben lévő többi állattartó telepen lévő madár leölését jelenti, ami hosszú távon megzavarja a termelést, és súlyos anyagi károkat okoz a gazdáknak.
„2016 óta már négy alkalommal kellett a teljes állományomat elpusztítani. Remélem, ezúttal nem leszünk érintettek. A vakcinázásnak működnie kell!” – mondta Thierry Dezes, aki a délnyugati Landes régióban kacsákat tenyészt, és mintegy 5000 kiskacsát tervez beoltani.
Franciaország első 80 millió adag vakcináját a Boehringer Ingelheim gyógyszergyártó cégtől kapja, ami azt jelenti, hogy a kormánynak pályázatot kell kiírnia a további szállításokért.
A kampány azonban nem megy zökkenőmentesen. Egy Landes régióban élő gazda az AFP-nek elmondta, hogy a vásárlói már jelezték: nem kérnek oltott kacsákból származó húst.
A japán mezőgazdasági minisztérium egyik magas rangú tisztviselője az AFP-nek azt nyilatkozta, hogy Tokió felfüggeszti a francia baromfitermékek importját az oltási kampány kezdete után.