A szakemberek szerint nem meglepő módon, de a vártnál kicsit hamarabb jelent meg Magyarországon az ázsiai lódarázs. Először 2004-ben hurcolták be Kínából Európába, és elsőként Dél-Franciaországban figyeltek fel rá, majd elterjedt teljes Franciaország, Németország és Olaszország területén is, mígnem a Kárpát-medencéig ért.
Az első hazai észlelés híre egy Győr-Moson-Sopron vármegyei méhészetről érkezett. A begyűjtött darazsakat az Országos Magyar Méhészeti Egyesület rovarszakértői azonosították. A hivatalos azonosítást követően Magyarország illetékes szervei jelentést tettek az EU felé az ázsiai lódarázs mint invazív faj hazai megjelenéséről.
Ahol az első példányt lokalizálták, Kimlén kutatás indult az ázsiailódarázs-fészek felderítésére. A holland és belga szakemberek, az OMME munkatársai, valamint Márta Tamás kimlei méhész (aki az első magyarországi ázsiai lódarazsat megtalálta) jól sejtették, hogy nem egyetlen példány kerülhetett hazánkba, ugyanis egy hatalmas fészket találtak a méhészet közelében.
A Kínában őshonos ázsiai lódarázs (Vespa velutina) a rovarok osztályán belül a hártyásszárnyúak rendjéhez és a valódi darazsak családjához tartozik. Kínán kívül Indiában, Indokínában, Kínában, Jáván és az indonéziai Lombok szigeten is őshonos. A valószínűsíthetően 2004-ben Európába először behurcolt egyedek már a faj nigrithorax alfajai, amelynek első példányait hazánkban is azonosítottak.
Az ázsiai lódarázs nem veszélyesebb az emberre, mint az európai lódarázs. Betelepülése azért jelent problémát, mert háziméhekre vadászik és lokálisan nagy károkat okozhat a méhészetekben. Éppen ezért az Országos Magyar Méhészeti Egyesület azt kéri a méhészektől, hogy fokozottan figyeljék ennek az invazív fajnak a megjelenését, észlelés esetén fotóval, videóval dokumentálják azt, és jelezzék a megyei szaktanácsadójuk felé.