Hazánkban egyre több helyről észlelnek kullancslegyeket, és a szakértők szerint egyáltalán nem meglepő az intenzív terjedése… Leggyakrabban ló-kullancsléggyel és szarvas-kullancsléggyel találkozhatunk főleg istállók, legelők környékén, illetve az erdőben tett túráink során. De az utóbbi évek megfigyelései alapján egyre többször előfordulnak városok fás-füves területein is.
A kullancslegyek lárvái az anya testében fejlődnek, majd születésük után rögtön bebábozódnak. Kikelést követően azonnal gazdaállatot keresnek, aminek a szőrén vagy tollazatán könnyedén megkapaszkodnak, miközben vért szívnak. Méretük 2-9 mm, színük barnás, ami miatt nehezen észrevehetők.
Ha vérről van szó, nem válogatnak. Emiatt nemcsak a házi- és vadállatok vérét szívják, de a macskák, kutyák, sőt az ember vérét is. Csípésükkel baktériumokat és kórokozókat is terjeszthetnek.
Az eddig tapasztalatok alapján a kullancslegyekre hatástalanok a kereskedelmi forgalomban kapható rovarirtó szerek. Úgy tűnik, az egyetlen hatékony védekezésnek a teljesen zárt ruházat bizonyul ellenük, de még olyankor is érdemes óvatosnak lenni, mert megpróbálhatnak átjutni rajta.