0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Precíziós gazdálkodás lejtős területen

Tudományos szempontból is színvonalas szántóföldi bemutatót tartott Herceghalmon, a Dávid-majorban az idén 50 éves KITE Zrt. A rendezvény címe „Irányt mutatunk 2.0 – a 12 százalék feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” volt.
Illusztráció

Tudományos szempontból is színvonalas szántóföldi bemutatót tartott október 10-én Herceghalmon, a Dávid-majorban az idén 50 éves KITE Zrt. A rendezvény címe „Irányt mutatunk 2.0 – a 12 százalék feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” volt. A bemutatót azonnali válasznak szánták az idén hatályba lépett „feltételességi rendeletre”, ami az okszerűséget, az észszerűséget és a jövőt szem előtt tartva többek közt a talajromlás és a talajerózió kockázatának a csökkentését írja elő.

Aki részt vett a tanácskozással egybekötött rendezvényen, annak szembe kellett ötlenie, hogy a tíz bemutatott gépkapcsolásnál és eszköznél nem találni többet, jobbat és okosabbat tudó eszközöket a világon. A tíz gépkapcsolás értéke meghaladta a 2 milliárd forintot.

Az egyetlen hiányzó résztől, az öntözéstől eltekintve ez ma a világcsúcs a növénytermesztésben. Nemcsak a bekerülési értékük miatt, sőt, nem is elsősorban azért, hanem a traktorok és talajművelő eszközök képességei miatt.

A bemutatót megelőző tanácskozáson Hadászi László köszöntötte a több mint 300 érdeklődőt a házigazda vállalat nevében. Mint mondta, az a feladat, hogy az új előírásoknak és szabályoknak minden gazdálkodó megfeleljen, a KITE pedig azért vállalkozott a bemutatóra, mert ebben a témakörben is van előélete és hasznosítható tudása, és mert a helyszín kiváló erre.

A látottak minden értelemben megfelelnek a KAP-előírásoknak. Főként azoknak nyújtott nagy segítséget, akik hasonló területen gazdálkodnak, tehát ide tartozónak vehetjük szinte az egész Dunántúlt, a Gödöllői-dombságot és az Északi-középhegységet.

A tényleges házigazda, az Agrosystem Zrt. nevében Botlik László, a cég növényter­mesztési divíziójának vezetője köszöntötte a résztvevőket.

Utána Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója elemezte, hogy miért van szükség napjainkban a talaj védelmére, miért kell fenntartható termelésre alkalmassá tenni a szántóterületeket. Kitért az integrátor vállalat eddigi síkvízi vízrendezési eredményeire és az elmúlt év során a KITE által e téren tett erőfeszítésekre.

A térinformatikai fejlesztések és az annak során szerzett gyakorlati tapasztalatok lehetővé teszik, hogy az erózió által érintett területek termelőit a KITE Zrt. támogassa a fenntartható gazdálkodási megoldások adaptálásában.

Amikor a vállalat elszánta magát a nagy lépésre a precíziós gazdálkodásban, még nem tudták, hogy mit hoz napjaink új szabályozása. A legmodernebb technika meghonosítása mégis lehetővé tette, hogy ne a nulláról induljanak, hanem hozzáértéssel kínáljanak megoldásokat.

Erre azért is szükség van, hangsúlyozta a vezérigazgató, mert a gazdálkodók által művelt területek felén tetten érhető a belvíz vagy a vízerózió. Egy centiméter termőréteg kialakulásához egy évezrednek kell eltelnie, de a károsodás mértéke sokkal erősebb, mondhatni látványosabb ennél. Az erózió következtében 1 milliméter felszín elvesztésekor 14-15 tonna talaj vész kárba, aminek meghatározó része a humusztartalom.

A megoldás kétrétegű, mert az erózió elleni védekezésre és a belvíz kezelésére egyaránt figyelemmel kell lenni, erre vonatkozik a rendelet.

A KITE Zrt. jóval korábban, előbb 2005-ben Tevelen tartott rétegvonalas művelési bemutatót, majd 2016-ban Nakon mutatta be az erózió elleni védekezés lehetőségeit.

A tanácskozáson előadást tartott Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára, aki felhívta rá a figyelmet, hogy a gazdálkodásban minden mindennel összefügg, és hogy egyre nehezebb évjáratok jönnek. Fel kell rá készülnünk, hogy a tendencia állandósul, és hogy a most kezdődött – harmadik – hétéves KAP-ciklus egyre zöldebbé válik, a követelményekkel együtt.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: