0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Űrben termett zöldségek

A hosszú űrutazásokhoz sok akadályt kell még leküzdenie az emberiségnek. Ezek egyike a személyzet táplálása…
A Nemzetközi Űrállomás
Fotó: WikiImages from Pixabay

A növények részben a sejtjeikben lévő szabad kalcium ionok mennyiségének változása révén érzékelik a gravitációt. A japán űrügynökség, a JAXA Plant Gravity Sensing programja azt vizsgálta, hogyan hat a kalciumszintre a mikrogravitáció, ezzel pedig segítik a tudósokat abban, hogy jobb ételeket növesszenek az űrben.

Az ADVASC kísérletben két generációnyi mustár növényt termesztettek egy speciális kamrában, az Advanced Astroculture-ben. Arra jutottak, hogy ugyan a növények magjai kisebbek lettek, azonban a csírázási arány a normálishoz közeli a mikrogravitációban is.

Öntözés

Az egyik jelentős kihívás az „űrkertészetben”, hogy megfelelő mennyiségű vizet biztosítsanak a növények számára anélkül, hogy túlöntöznék őket. A Plant Water Management olyan hidropóniás rendszert mutatott be, mely vizet és levegőt is juttat a gyökerekhez. Az XROOTS tanulmány hidropóniás és aeropóniás technikákat is tesztelt, ezzel kiváltva a hagyományos termesztőközegeket. Ennek előnye, hogy nagyobb volumenben tenné lehetővé a növénytermesztést a hosszabb űrutazások alatt.

A növények átültetése

A földi rendszerekben a növények átültetése nem különösebben nehéz feladat, azonban az űrben ez egy újabb stresszt jelenthet a sérülékeny, fejlődő palánták számára. A VEG-03-ra keresztelt kísérletsorozat alatt mini pak choi-t, amara mustárt és piros fejessalátát termesztettek. A NASA űrhajósa, Mike Hopkins észrevette, hogy a kísérlet során néhány növény nem teljesített olyan jól. Hogy segítsen rajtuk, végrehajtotta az első űrbéli átültetést: azokról a növénytermesztő párnákról, melyeken jól fejlődtek a palánták, az extra példányokat átültette azokra, ahol nem fejlődtek olyan szépen a növények a Veggie rendszerben.

Az átültetett növények túlélték a procedúrát és megnőttek, ezzel újabb lehetőségek nyíltak meg a jövőbeli növénytermesztés előtt.
Pak choi

Növénygenetika

Az űrutazásnak kitett növényeknél olyan változásokat lehet megfigyelni, melyeknek a DNS-ükön tárolt extra információhoz van köze: ezek alapján ki vagy bekapcsolnak bizonyos gének anélkül, hogy a növény DNS szekvenciája megváltozna. Ezt hívják epigenetikus változásnak. A Plant Habitat-03 kísérlet ezeket az adaptációkat vizsgálja annak fényében, hogy vajon egyik generáció képes-e ezt továbbadni a következőnek.

A hosszútávú cél az, hogy megértsük, hogyan járul hozzá az epigenetika az alkalmazkodási stratégiákhoz az űrben, és végső soron olyan növényeket nemesítsünk, melyek alkalmasak az űrutazás során megfelelő táplálékforrást biztosítani az űrhajósok számára.

Ezek az eredmények a földi mezőgazdaságot is segíthetik oly módon, hogy a szélsőséges vagy rekultivált termőhelyeken is tudjanak gazdaságilag fontos növényeket termeszteni.

Fotó: sippakorn yamkasikorn from Pixabay

Az emberi tényező

A kerteket természetesen gondozni kell. A Veg-04A, Veg-04B, és Veg-05 kísérletek nemcsak a növénytermesztésre fókuszáltak, hanem a kertészkedő úrhajósok jóllétét is megfigyelték. A asztronauták legtöbbje arról számolt be, hogy pihentető és szórakoztató volt számukra a növények gondozása – ami a hosszú távú úrutazások esetében szintén egy fontos információ.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: