Az űrhajósoknak szánt élelmiszerek mindig is feladták a leckét és drágák voltak. Most azonban még nehezebb lesz, ha a Marsra repülés szemszögéből nézzük a helyzetet. Vannak azonban olyan cégek, amelyek olyan újgenerációs ételek kifejlesztésén dolgoznak, amelyeket a legénység a küldetés során maga is el tud készíteni, anélkül, hogy állandó utánpótlásra lenne szükség a Földről. A verseny döntőjében nyolc cég bizonyíthat.
Egy májusi New York-i rendezvényen jelentették be azt a nyolc csapatot, amelyek továbbjutottak a verseny végső szakaszába, ahol a győztesre 750 000 dolláros nyeremény vár.
Az egyik döntőbe jutott cégek elképesztő ötletekkel állnak elő. Az egyikük, az Air Company – azt javasolja, hogy víz és szén-dioxid felhasználásával termesszenek ehető élesztőt. Egy olyan rendszert fejlesztett ki, amelynek lényege, hogy az űrhajósok lélegzetéből szén-dioxidot vesznek fel, majd elektromosság segítségével a vizet hidrogénre és oxigénre bontják. A növények ezeket az összetevőket a fotoszintézis során cukor előállítására használják, de az Air Company rendszere alkoholt állít elő belőlük. A mérnökök ezt az alkoholt aztán élesztővel táplálják, amely viszont addig szaporodik, amíg táplálkozási élesztőt nem képez, ami nem sokban különbözik egy fehérjekoktéltól. Ezt lehet pépesíteni is, és tésztát lehet belőlük készíteni.
A versenyben továbbjutott cégek között van két olyan is, amelyik a gombákban látja az űrbeli étkezés jövőjét. A floridai Kernel Deltech és a svéd Mycorena olyan technológiát mutatott be, amellyel ehető gombafehérjét lehet előállítani.
Remélik, hogy az általuk kifejlesztett rendszerek és ételek segítenek majd leküzdeni az élelmiszerhiányt a Földön, különösen azokban a régiókban, ahol nehéz növényeket termeszteni. Azáltal, hogy az űrben kevés erőforrásra terveznek, minden innováció várhatóan alacsony környezeti hatással jár majd és jól jön a Földön élőknek is.