Magyarország 22 versenyszámban indult 26 versenyzővel, hiszen vannak páros versenyszámok is. Az eddigi tizennyolc EuroSkills bajnokságból az idei volt a második, amelyet Kelet-Európában rendeztek, 2018-ban Budapest volt a házigazda. Kertépítő versenyszámban Magyarországot Adamcsek Gergely és Tóth Levente Milán, a KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium volt tanulói képviselték, akik kiválósági éremmel tértek haza. Felkészülésüket Gódorné Hazenauer Zita kertépítés-szakértő irányította. A fiatal szakemberekkel és felkészítőtanárukkal a verseny tapasztalatairól beszélgettünk.

A Skills versenysorozat 1947-ben indult, és minden második évben szervezik meg a kontinensek szakmai versenyét, az AmericaSkills, EuroSkills, AsiaSkills bajnokságokat. A mi kontinensünkön egyik évben a szakmák Európa-bajnokságára (EuroSkills), minden második évben pedig a világbajnokságára (WorldSkills) kerül sor.
A Covid-járvány idején felmerült, hogy megszűnik maga a verseny, hiszen nem lehetett megrendezni az aktuális megmérettetéseket, azonban nem halványult az érdeklődés, a lezárások után ott lehetett folytatni, ahol abbahagyták. Az idén eredetileg Németország lett volna a házigazda, de visszalépése miatt végül a versenysorozatban teljesen új Lengyelország vállalta el a feladatot. Egy ilyen szintű verseny megszervezésére általában három év áll rendelkezésre, ezt ők most 18 hónap alatt oldották meg.
Milyen kapcsolata van a magyar csapatnak a lengyel társakkal?
Gódorné Hazenauer Zita: A lengyel kertépítő csapat tagjai többször jártak nálunk, a szervezők és a kertépítő fiatalok nagyon lelkesek, szinte mi neveltük ki őket. 2018-ban ismerkedtem meg a lengyel kertépítés-szakértő kollégával, és meghívtam őket hozzánk. Átadtuk nekik a teljes tudásanyagunkat, a szponzori lehetőségekkel együtt. A mi munkafüzetünk alapján kezdték a tehetségprogramjuk kiépítését, átvették a módszereinket, eszközeinket, és így másfél év alatt fel tudták készíteni a versenyzőket. Megcsinálták a lengyel nemzeti válogatóversenyüket tavaly novemberben, melyen a magyar csapat is részt vett és első lett. A lengyel szervezők a nemzeti versenyt szánták az európai verseny főpróbájának. Gdanskban az első EuroSkills versenyükön a lengyel csapat a 9. helyen végzett, ami nagyon szép eredmény, elégedettek lehetnek magukkal.
Hogyan készültek fel a magyar fiúk a versenyre?
G. H. Z.: Mind a ketten a KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégiumban végeztek parképítő technikusként 2023-ban. Tóth Levente Milán a MATE Tájépítészeti Karán ősszel kezdte meg a tanulmányait, Adamcsek Gergely pedig édesapjával közös cégükben dolgozik, kertépítéssel és kertfenntartással foglalkoznak.
Tavaly novemberben megnyerték a lengyel nemzeti bajnokságot, idén áprilisban pedig a svájci parképítő szövetség 50. évfordulójára szervezett nyitott versenyre hívtak meg bennünket, ahol szintén az első helyen végeztek a fiúk. Ez volt az első olyan svájci verseny, ahova külföldi versenyzőket beengedtek. Óriási eredmény, hogy ott tart a magyar kertépítési tehetséggondozó program, hogy meghívtak bennünket. Megtisztelő, mert Svájc fiatal szakemberei mindig dobogósok, rendkívül jól versenyeznek. A svájci szervezők csak olyan számokat írnak ki, amelyekben hazai versenyzőik aranyesélyesek, így például idén 16 induló szakma megmérettetéséből 12 aranyat hoztak el. Idén nyáron járt nálunk a belga versenycsapat, baráti versenytalálkozót szerveztünk.

Most szünetünk van, mindenki azt csinálja, amit szeretne. 2024 januárjától pedig megkezdődik az intenzív felkészülés a Lyonban megrendezendő világbajnokságra.
Mennyiben volt más az idei verseny a korábbiakhoz képest?
Adamcsek Gergely és Tóth Levente Milán: Nagyobb volt a megépítendő standméret, ezúttal 6 × 7 méteren kellett kertet építeni. Minden versenyen ugyanazok a modulok szerepelnek, van kő, beton, fa, növény és vízarchitektúra. Idén szokatlan módon nem voltak egyensúlyban ezek a modulok, a famunka túlsúlyba került. Nehézséget jelentett még, hogy a nagy járólapos út anyaga nem volt méretpontos, így nehéz volt dolgozni vele. A támfalépítés során pedig a természetes hatású betonkő elemekből kellett volna megadott lejtésszögű felületeket építeni, de már eredetileg sem hibátlan az alapanyag mérettartása. Ez versenyszempontból nehezítés, mert nekünk 2 milliméteres hibahatáron belül kell építenünk.