A magyar szakemberek ellátogattak Európa legnagyobb faiskolai cégéhez, a Vannucci Piante faiskolába, amit Andrea Massaini marketingvezető mutatott be.
Az idén 85 éves faiskolát 1938-ban alapították, és ma már a negyedik generáció vezeti.
Akkor fedezték fel, hogy Pistoia térsége kiváló a faiskolai termesztésre. Szinte teljesen körbeveszi egy hegykoszorú, a védett völgyben pedig tökéletes a mikroklíma és gazdag a vízkészlet, ami segíti az eredményes növénytermesztést. A Vannucci faiskola alapítójának fia, a mostani főnök édesapja hozta létre a céget a kis családi vállalkozásból, és irányításával bővítették ki a tevékenységi köröket. A jelenlegi cégszerkezet 2000-től működik, attól fejlődött igazán sokat a faiskola, amikor kiléptek a nemzetközi piacra. Ma már gyakorlatilag a világ legnagyobb beruházásai, köztük olimpiai parkok, nemzetközi vásárok, expók zöldfelületeihez szállítanak növényeket.
Franciaország, Németország és Anglia a legfontosabb ügyfeleik, míg Ausztria, Lengyelország, az észak-európai államok és Magyarország vásárlásaikat tekintve a második körhöz tartoznak. Ügyfeleik között viszonteladók, gartencenterek és kertészeti árudák, kerttervezők és kivitelezők, valamint önkormányzatok egyaránt szerepelnek. Európa nagyobb városai, köztük Párizs, Isztambul, London rendszeres megrendelőik.
Több kisebb faiskolával dolgoznak együtt, közülük 150 működik Pistoiában, öt Kelet-Olaszországban, három Dél-Olaszországban. Emellett Európa más részein is üzemelnek faiskolák, amelyek nekik termelnek.
Szabadföldben és konténeresen is nevelnek növényeket. Semmi sincs véletlenül, a konténereken a beültetés előtt már szerepel annak a sornak és oszlopnak a száma, ahová a benne levő növény kerül. Mindent tudnak a növényről, ha nem így lenne, akkor nem lehetne pontosan szervezni a munkát ekkora területen. A beültetést követően a növények 95%-át legalább egy évig konténerben nevelik az értékesítés előtt. Az eladók pontosan tudják, hogy egy adott területen hány növény van, és abból hányat tudnak még értékesíteni. Azt is meg tudják mondani, hogy az adott növényt hol termesztették, pontos a rendszerük a kiföldlabdázástól kezdve. 90%-ban szabadföldben nevelik a növényeket, és most az őszi hónapokban konténerezik be azokat, melyek 2024–25-ben kerülnek eladásra.
Az első vízvisszaforgató rendszerüket 1995-ben üzemelték be. Vannak kifejezetten a vízgazdálkodással foglalkozó alkalmazottaik, és két növényorvost is alkalmaznak. A környéken nekik dolgozó 150 kis faiskolával folyamatos a szakmai konzultációjuk.