A Tész-Ész Nonprofit Kft. szervezésében intenzív cseresznyeültetvény metszését mutatta be Peter Hilsendegen, az oppenheimi Gyümölcstermesztési Kutató és Szaktanácsadó Központ igazgatója Agárdon. A négyéves karcsú orsó fákon a termőrészek cseréjén volt a hangsúly.
Fülöp Péter tízhektáros ültetvényében 4,5 × 2 méteres térállásban sorakoznak a cseresznyefák Gisela 6 és Maxma 14 alanyon. A területen a Sweet Early, Sweet Aryana, Sweet Gabriel, Kordia, Regina és Grace Star fajtákat termesztik. A fajtasort Kelemen Péter segítségével választották, és olasz oltványokat telepítettek 2019–2020 telén. A terület nem fagyzugos, az idén például csak kétszer volt mínusz 3 °C, viszont az esők elkerülik, csak egy irányból érkezhet csapadék, mert azt vagy a Duna, vagy a Velencei-tó, vagy a Váli-völgy „húzza el”. Az idén fánként 5-7 kilogramm cseresznyét tudtak szedni, amit közvetlenül a kertből adnak el kereskedőknek 5 kilós faládás kiszerelésben.
Nem válogatják a gyümölcsöt, hanem 28+-os méretben értékesítik, ennél sokkal nagyobb cseresznyét nem is akarnak termelni. A vizet saját kútból, csöpögtető öntözéssel pótolják, és szükség szerint tápoldatoznak.
Végleges magasság
Orsófáknál a legfontosabb, hogy megtartsuk a központi tengely dominanciáját, hangsúlyozta bevezetőként Peter Hilsendegen, Báderné Barakonyi Enikő szakszerű tolmácsolásában. Ezen túlmenően a fajták növekedési sajátosságai szerint három metszési csoportba lehet sorolni a cseresznyefajtákat, így a Regina a Sweet Lorenzzel, a Kordia a Sweet Aryanával kerül egy csoportba, a Grace Star pedig a harmadikba. Egyelőre nem készült el az ültetvény fölött a borítás, de a támrendszeren látszik, hogy milyen magas lesz. Ez szerencsés abból a szempontból, hogy a fák magasságát még nem lehet véglegesre beállítani, hagyni kell túlnőni azokat a tervezett magasságon.
Ez általában a negyedik-ötödik évben alakul ki, addig csúcsrügyből neveljük a fákat, még akkor is, ha túlnőttek a tervezett magasságon, hangsúlyozta a szaktanácsadó.
Hosszú csapot kell hagyni
Karcsú orsó cseresznyefán a korona középtáján a központi tengelyen alakítjuk ki a folyamatosan cserélt egy-, két- és hároméves termővesszőket, alul pedig a vázkarokon tesszük ugyanezt. A cseresznye ugyanis a fiatal termőrészeken és a törzs közelében képzi a legszebb gyümölcsöket. Az a cél, hogy az alsó részeken is benapozott, kúp alakú koronát tartsunk fenn, különben elindul a felkopaszodás. Ennek érdekében időben kell levágni a túlságosan megerősödött koronarészeket, nehogy felborítsák a fa növekedési egyensúlyát, és hogy ne árnyékolják az alattuk lévő részeket. Különösen érzékeny a fényhiányra a Kordia.
A korona közepén, a törzsön meghagyott termőrészeknek körülbelül a fele legyen egy-, a másik fele kétéves. Az egyévesek közül az egymáshoz túl közel fejlődőket megritkítjuk, mindig hosszú csapra metszve.
Ha túl erős második éves ágak alakultak ki, azokat mindenképpen távolítsuk el a koronából. Minden olyan elágazás, amelynek a tövében mért vastagsága meghaladja a törzsátmérő felét, túl erősnek minősül. Ezeket ugyancsak hosszú csonkot hagyva vágjuk vissza egy egyéves hajtásra, ami nem engedi visszaszáradni az ágat és táplálja a rajta lévő gyümölcsöt. Ezeket a vastag ágakat a következő egy-két évben fokozatosan tudjuk majd egyre közelebb kényszeríteni a törzshöz, mielőtt végleg kivágnánk. Ez idő alatt remélhetőleg kialakul néhány olyan hajtás és vessző, ami jól terem és átveszi az ág helyét. Természetesen abban az esetben, amikor van mire leváltani a túlvastagodott ágat, azt tőből eltávolíthatjuk, nem fenyeget a veszély, hogy azon a helyen felkopaszodik a törzs.
A Regina feltörekvő növekedési csoportjába tartozó fajtákon a termővesszőket teljes hosszukban hagyjuk meg, a termés súlya fogja lehúzni az egyéves hajtásokat. A Regina fajta ráadásul sajátosan reagál a hajtások visszavágására – lehullatja a gyümölcsöt, amire mindenképpen figyelni kell.
Fontos a meleg Az intenzív cseresznye metszésének időpontja augusztus vége, szeptember eleje, de például az idén október elejéig lehet elvégezni, mondta kérdésre válaszolva a szaktanácsadó. Nagyon fontos, hogy a metszés után két-három napig meleg és száraz legyen az idő, akkor a sebfelületek gyorsan beszáradnak és nem kell fertőzéstől tartani, még fertőtlenítő permetezésre sincs szükség. Amikor még 12-15 °C van, a sebgyógyulás elég gyors ehhez. Az időjáráson kívül azt kell még figyelembe venni, hogy csúcsrügyben zárultak-e a hajtások. Ha ez megtörtént, a kihajtás veszélye nélkül metszhetjük meg a fákat. Korábban is érdemes szabályozni a korona fejlődését, júliusban egyszerűen kitörhetjük a túl erős hajtásokat, hogy az alattuk lévők megerősödjenek. Az egyéves hajtások közül ugyanis a középerőseket érdemes meghagyni termőrésznek, az erősebbeket vágjuk vissza csapra. A kedvező éves hajtásnövekedés 50-60 centiméter, magyarázta a szakember. |
Gyenge vagy erős növekedés
A Kordiának idős korban lecsüngenek a hajtásai, ezért másképp kell metszeni, mint a Reginát. Már fiatal korban készülni kell a metszéssel erre a tulajdonságára, különben legyengül a fa. Felkopaszodásra is különösképpen hajlamos. Ennek megfelelően a fölfelé törő hajtásait is meghagyhatjuk, az oldalra növőket pedig egyharmaddal visszavágjuk, hogy erősödjön a tövük.
Sajnos kevésbé ágazik el a Kordia, ezért a középső termőzónában a törzsön fejlődő egyéves részeket is csapra metsszük, hogy kihajtsanak. A nagyon meredek, nagyon erős ágakat tőből kivehetjük, ha alattuk és fölöttük van életképes hajtás.
A Grace Star erős növekedésű, felkopaszodásra hajlamos cseresznye. Metszésének jellegzetessége, hogy a hajtásokat a következő évben nem csúcsirányban neveljük tovább, hanem oldalra. Öntermékeny, különösen sokat termő fajta, amire azért kell figyelni, mert képes agyonteremni magát és a fa korán elöregszik. Ezért a hosszú, virágrüggyel teljesen berakódott termőrészeket vissza kell vágnunk, hogy kevesebb legyen a termés. Lehetőleg a törzshöz legközelebbi hajtásig vágjuk vissza a fölösleges termővesszőket, vagy annak hiányában hosszú csapot hagyjunk meg belőlük.
A karcsú orsó fákon alul 3-6 vázágat hagyunk meg, a Grace Starhoz hasonlóan bőtermő fajtákon maradhat a több vázág. Ez a fajta hajlamos a gyümölcspuhulásra, időben kell leszedni, figyelmeztetett Peter Hilsendegen.