Az ázsiai hosszúszarvú kullancs (Haemaphysalis longicornis) először 2021-ben jelent meg Ohioban, és sikerült is rögtön megtelepednie. Bár az emberi egészségre egyelőre nem jelentenek kockázatot, az Ohio Állami Egyetem igyekszik nyomon követni a terjedésüket – írja a Phys.org. A vérsízvó parazita legtöbb fejlődési állapotában nem nagyobb egy szezámmagnál, ha vérrel teleszívja magát, akkor is csak borsó méretű. Úgy tűnik, elsősorban nagytestű állatokat részesíti előnyben a táplálkozásnál, mint a szarvasok és a marhák.
Risa Pesapane, az egyetem állatorvostudományi docense szerint ez azt jelenti, hogy a nagyjából 10 hektáros legelőn több, mint egymillió darab lehet belőlük.
A begyűjtött kullancsokat letesztelték többféle betegségre, és az eredmény igen aggasztó: kimutatták a Anaplasma phagocytophilum baktériumot, mely humán és állategészségügyi kockázatot is jelent. Máshol ugyanez a kullancsfaj a Theileria orientalis nevű kórokozót is terjeszti, és Ohio-ból is jelentették már a szarvasmarhák theileriosis megbetegedését. Pesapane szerint jó hír, hogy a kullancsokat el lehet pusztítani a szokásos kullancsok elleni szerekkel.
Az hosszúszarvú kullancsok által ellepett gazdaságban 2021 nyarán elpusztult 3 szarvasmarha egyébként jó egészségnek örvendett. Egy közülük egy életerős 5 éves bika volt – ebből el lehet képzelni, mennyi kullancs kellett ahhoz, hogy a vérveszteségtől végül elpusztuljon.