0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 7.

Az ajándék, ami nem hagy aludni: állatot karácsonyra?

Karácsony és Húsvét környékén minden média attól hangos, hogy ne ajándékozzunk élő állatot! Ezzel mind állattartóként, mind állatorvosként teljes mértékben egyet értek.

Hiszen egy élő állattal az állat élethosszán át tartó felelősség és kötelezettség „csomag” is az ajándékozott nyakába szakad. Az állat fajától függően ez az élethosszig tartó időszak néhány évtől akár évtizedekig is tarthat (pl. a hörcsögök és egerek néhány évig élnek, a kutyák és macskák fajtától függően akár 15-20 évig is az ember társai lehetnek, míg a lovak akár 25-30 évig is élhetnek, egyes teknősök és díszmadarak a tulajdonosaikat vígan túlélik).

Milyen alapon hozhatjuk meg bárki helyett a döntést, hogy hirtelen felelős és gondos gazdává/állattartóvá váljon? Ezen azért érdemes közepesnél kicsit jobban elgondolkodni!

Sajnos mégis az a tapasztalatom, hogy számos családban, illetve párkapcsolatban az ünnepi meglepetést az élő állat jelenti. Sokszor azonban a kitörő boldogság és az eufória néhány hét alatt „nyomtalanul”, sok esetben pedig maradandó nyomok kíséretében (szétrágott drága bőr kézi táska, a gyermek kedvenc, alvós „kibelezett” plüssmackója, a nagymamától örökölt egyedi porcelánkészlet apró darabokra törve, az új kanapé állati vizelettel átitatva stb.) elillan. Egy állat ugyanis fenekestől forgatja fel az addigi mindennapokat (rutinokat, megszokásokat és anyagi kiadásokat).

A harmonikus és kiegyensúlyozott együttélés nem magától értetődik és nem is egyik pillanatról a másikra fog varázsütés szerűen kialakulni. Dolgozni kell érte, időt, energiát, türelmet és pénzt is igényel. Gondoljunk csak az állat napi ritmusára, a napi takarmány- és mozgásigényére, illetve a tanulási fázisára.

Ha pedig az ünnepi eufória, a rózsaszín köd elillan, s maradnak a valós hétköznapok az új időbeli és anyagi kihívásokkal, feladatokkal, sajnos sokszor az állat „tovább ajándékozása”, menhelyre leadása, legrosszabb esetben pedig az utcán/határban történő szélnek eresztése lesz a „megoldás”.

Más esetben az a mondás lesz az igaz, hogy a negatív meglepetés is meglepetés. Azaz a megajándékozott már az ajándék átvételekor szívinfarktust kap, hiszen megvan az oka, miért nem vált eddig még állattartóvá.

A felelős állattartás véleményem szerint ott kezdődik, hogy a leendő gazdi felismeri, ha az aktuális élethelyzete nem teszi lehető, hogy valóban felelős és gondos állattartó legyen. Ezért pedig bármennyire vágyik a kisebb/nagyobb, szőrös/tollas/pikkelyes kedvencre, mégis tud nemet mondani. De ettől ő még vágyik az állatra és egyszer majd, ha a körülményei megfelelőek lesznek, szeretne állattartó lenni.

Mindazokat, akiket senki és semmi nem tud meggyőzni arról, hogy élő állatot ajándékozzon, gondoljon végig jó pár kérdést!

Amennyiben annyira vágyik a leendő gazdi/állattartó egy állatra, miért nincs még neki? Talán nincs megfelelő anyagi háttere? Ebben az esetben nem az lesz a valódi megoldás, hogy megvesszük neki a vágyott állatot. Hiszen az állat ellátása is sok pénzbe kerül. Hosszú távon gondolkodva (évek, évtizedek) az állatok tartása, takarmányozása, állategészségügyi ellátása és oktatása több pénzbe kerül, mint a megvétele. Gondoljunk csak a fix (tervezhető) költségekre (pl. eleség/takarmány, tartási hely, felszerelések, kötelező és ajánlott védőoltások, féreghajtók, ivartalanítás) költségekre! Mindezek mellett érdemes azonban a nem várt kiadásokra is felkészülni (pl. kólika műtét, CT/MRI vizsgálat).

Az állattartáshoz szükséges anyagi forrás biztosítása azonban önmagában még nem elég! Az állatok felelős és gondos tartása időt is igényel!

És ne mondja most senki, hogy mindenkinek arra van ideje, amire szeretne és ami fontos neki! Hiszen az a 3 gyermekes anyuka, aki a munka mellett menedzseli az 5 fős család mindennapjait és a házuk építését, aki már jelenleg is a végkimerülés határán áll, hogyan boldoguljon egy állat családba történő integrálásával? Vagy a 76 éves, csontritkulásos nagymama hogyan birkózzon meg egy nagytestű (pl. cane corso, kuvasz vagy komondor) kölyök nevelésével és ellátásával járó feladatokkal?

Érdemes tehát az érem másik oldalát is megnézni, s a leendő gazdi szempontjait, élethelyzet és lehetőségeit is figyelembe venni! Ehhez szeretnék segítséget nyújtani az általam összeállított „az állatot ajándékozók 10+1 parancsolatával”!

 

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: