Az adott terület fafajai és a nyári fertőzöttségük alapján lehet kiválasztani a növényvédő szert. Ezt bízzák a növényorvosukra.
Az idei „gombás év” miatt javasolnám a réztartalmú gombaölőket is, azonban az egyetlen közterületi „rezünk”, a Champ DP engedélye idén május 31-én lejárt. Szükséghelyzeti engedély gyors megkérésével a hatóság biztosan hozzájárul egy hasonló termék ideiglenes felhasználásához. (A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara egyeztetést kezdeményezett a Nébih növényvédőszer-engedélyezési csoportjával, és húsz-harminc készítménynél javasolta az engedélyek módosítását a közterületi felhasználás céljából. Bízunk a hatóság korábban is tapasztalt segítőkészségében, és reméljük, hogy a jövő évet már sokkal bővebb növényvédőszer-választékkal kezdhetjük.)

fertőzhet a szürkepenész (a kép idén
március 8-án készült)
Úgy látom, hogy az őszi kiültetések főszereplői továbbra is az árvácskák. Megértem, mert nehéz lenne más fajokat találni, melyek hasonlóan színesek és még télállók is.
Folyamatosan fertőzött, fonnyasztotta-hervasztotta a virágfejeket és a töveket is. Főleg a nagy fejű árvácskafajtákon tarolt. Próbálkoztunk az egyetlen, erre a kórokozóra közterületi engedéllyel rendelkező gombaölővel (Tazer 250 SC), illetve egy antagonista gombát tartalmazó készítménnyel is, de hiába sürgették a kertész kollégák a permetezést, a hidegben hatástalanok voltak a gombaölők, a tél közepén cserélni kellett az árvácskákat.

száradó Tagetes-fejek július 18-án
Abban a parcellában mindenképpen gondolni kell a fehérpenészes hervadásra, ahonnan a fotón látható, barnuló fejű bársonyvirágokat szedtem ki szeptemberben. A felhasított száraikban már a gomba (Sclerotinia sclerotiorum) talajrögökre emlékeztető fekete képleteit is megtaláltam a fehér gombaszövedékben.
Tehát a kémiai alapú növényvédelmi megoldások nem segíthetnek. A talajban hosszú évekig megőrzik a csírázóképességüket, onnan fertőzhetik meg a legkülönbözőbb dísznövény- és zöldségfajokat.

kialakult szkleróciumok október 18-án
Sok tápnövényük van! A túl sűrű állomány, a túlzott nitrogéntrágyázás és a túlöntözés elősegíti a betegség fellépését. Az optimális hőigénye 24 °C körüli, tehát nyáron fog igazán fertőzni.
(Szántóföldön, zöldségtermesztésben bevált az antagonista gombát tartalmazó Trifender WP mikrobiológiai készítmény.)
Sok tanulsággal szolgált a nyár a növényvédősöknek.
Olyanokkal is találkoztunk, melyekkel idáig nem volt nagy gond, például az örökzöld orbáncfű rozsdájával. Többször kellett volna megnéznünk a ránk bízott növényeket, és gyakrabban kellett volna permetezni is. Sokszor a merev pénzügyi keret nehezítette a gyors reagálást.

A jól sikerült védekezés szép példája a fotón látható fagyalsövény, melyen sikerült elkapni a fagyaltripszet, pedig tavaly még ugyanott teljes lombhullást idézett elő. Nehéz ellenfél, mert a talajban is él egy ideig, és onnan folyamatosan visszaköltözik a növényekre. A permetezések után készült fotón az alsó, szürkére szívogatott levelek felett már egészséges fiatal, friss leveleket láthatunk. Ezzel az optimista kicsengésű fényképpel búcsúzom. Remélem, találkozunk jövőre is!
Zsigó György
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara