A jelenlegi kamatkörnyezetben az Agrár Széchenyi Kártya a piacvezető ajánlat, aminek szabad felhasználású finanszírozási megoldásaival 5 százalékos kamattal tudnak forrást bevonni a mezőgazdasági szektorban tevékenykedő vállalkozások.
Az idei első félévben kifizetett támogatásokban a Vidékfejlesztési Program kifizetései domináltak, meghaladták a 435 milliárd forintot. Közvetlen támogatásokra 207,2, nemzeti támogatásokra 77,7, piaci és egyéb támogatásokra együttesen 9,2 milliárd forintot folyósítottak a termelőknek.
A támogatások több mint negyedét a szántóföldi növénytermesztők kapták, míg 13,6 százalékát az állattenyésztők, 4,3 százalékát pedig a kertészek használhatták fel.
A nemzeti agrárkárenyhítési rendszer keretében (I. pillér) a 2022. évi időjárás okozta rendkívüli mértékű károk kompenzálására 50,6 milliárd forintot folyósítottak a jogosult gazdálkodók számára.
A mezőgazdaság hitelállománya 6,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A kedvezményes hitelek aránya 69,7, a piaci hitelek részesedése pedig 30,3 százalék volt június 30-án.
A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok hitelállománya, 5,9 százalékkal csökkent, az újonnan felvett hitelek összege 6,4 milliárd forinttal volt kevesebb az egy évvel korábbinál. A hitelállományon belül a beruházási hitelek maradtak túlsúlyban, bár ezek állománya is visszaesett 9,2 százalékkal.
A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 15,7 százalékkal emelkedett, az újonnan felvett hitelek összege 28,1 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. A növekedés a beruházási és az éven belüli hiteleknél jelentkezett. A hitelállományból legnagyobb mértékben az állattenyésztési ágazat részesedett.
Az élelmiszeripar hitelállománya a mezőgazdaságétól magasabb ütemben, 10 százalékkal bővült, és az ágazat hitelállományában a kedvezményes hitelek aránya 58,4 százalékot tett ki.
Az élelmiszeripari egyéni vállalkozások hitelállománya 0,8 százalékkal volt kevesebb az előző évinél, míg a társas vállalkozásoké 10,2 százalékkal emelkedett. Utóbbiak újonnan felvett hiteleinek összege 35,4 milliárd forinttal volt több az egy évvel korábbinál. A mezőgazdasági és az élelmiszeripari társas vállalkozások hitelállományában is a beruházási és a hosszú lejáratú forgóeszközhitelek növekedése volt a meghatározó.
A támogatott hitelkonstrukciók közül a növekedési hitelprogram (NHP) és az Agrár Széchenyi Kártya (ASZK) folyószámlahitel emelkedik ki. Előbbi a mezőgazdaság hitelállományának 24,3, utóbbi pedig 19,4 százalékát tette ki június 30-án. Az Eximbank által finanszírozott hitelek részesedése 13,7, az MFB-hiteleké 6,5, az Agrár Széchenyi Beruházási Hitelé (ASZB) pedig 5,8 százalék volt.
Az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitel – amely lényegében mezőgazdasági célú, szabad felhasználású folyószámlahitel – a mikro-, kis- és középvállalkozások, az őstermelők, valamint az őstermelők családi gazdaságai átmeneti likviditási problémáinak áthidalásához, váratlan kiadásaik fedezéséhez járul hozzá.
Az ASZK keretében 2020. május 15-től 200 millió forintra nőtt a hitelkeret, ami idén is érvényes, de fiatal mezőgazdasági termelő esetén csak maximuma 25 millió forint adható. A hitelkeret futamideje 1, 2 vagy 3 év.