0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 29.

Így befolyásolják negatívan a növényvédőszerek a méhek viselkedését

Az evolúció során a házi méhnek (Apis mellifera) számos figyelemre méltó viselkedési formája alakult ki. Gondoljunk a méhek táncára, mellyel viszonylagos pontossággal meg tudják mutatni egymásnak többek között a nektár- vagy virágporforrás helyét.

Most az derült ki, hogy a növényvédőszerek adalékokkal kombinálva szubletális dózisban is képesek károsan befolyásolni a méhek viselkedését. A szaglási érzetek idegi továbbításának torzulása következtében a viselkedési formák koordinációja zavart szenved, és egyúttal csökken a kaptár túlélési esélye.

A méhek többnyire kémiai jelek segítségével lépnek egymással interakcióba, illetve ezek segítéségével irányítják a méhcsaládot. Életüket, viselkedésüket szinte minden téren a feromonok határozzák meg. A hivatkozott tanulmányban csak a riadó- és a fiasítás kibocsájtotta feromonokat vizsgálták, melyek a támadók elleni védekezés illetve a fiasítás gondozása során határozzák meg magatartásukat.

De más viselkedési formákat is befolyásolhatnak az adalékanyagok és a növényvédőszerek különböző kombinációi.

Összességében a tanulmány adatai, az előző tanulmányok eredményeivel együtt azt sugallják, hogy a méhek illatokon keresztüli kommunikációs hiányosságai adalékanyagok és növényvédószerek kombiánicójának hatására következhetnek be.

Egy friss tanulmányban a kutatócsoport arra jutott, hogy a Tilt gombaölőszer hatóanyaga, a Propiconazol, és az Altacor rovairtó hatóanyaga, a Chlorantraniliprol, illetve ezek a Dyne-Amic nevű organoszilikontenszid adalékanyaggal módosítják a méhek reakcióját a fiasítás által kibocsájtott feromonokra és a riadó feromonra, a 2-Heptanonra.

Tehát ezek a mandulatermesztésben gyakran használt növényvédószerek befolyásolhatják a méhek kommunikációs és reprodukciós rendszerét. Emellett a kutatók összetett kölcsönhatásokat figyeltek meg a méhek szaglási reakcióiban, amikor a méhek ezeknek az anyagoknak ki voltak téve.

A Dyne-Amic adalékanyag szinergikusan működik egy DMI-gömbaölővel (Demethylation Inhibitor) és egy diamid rovarölővel. Együtt jelentősen befolyásolják az olfaktoros reakciókat a fiasítás feromonjára. De egyéb hatásokat is megfigyeltek, például a riadó feromonra, a lárva feromonra ( a β-Ocimenre).

Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a peszticidek kombinációi szubletális dózisokban additív vagy szinergikus hatásokat okozhatnak az olfaktoros reakciók terén (Fisher és mtsai 2023, Schuhmann és mtsai 2022). Az olyan adalékanyagok, mint amilyenek a Dyne-Amic-ben találhatók, károsíthatják a felnőtt méhek szaglási tanulási képességét és növelhetik néhány peszticid toxicitását (lásd Zhu és mtsai 2014, Straw és mtsai 2021).

Az Apis cerana-nál, olyan területeken, ahol nagy mennyiségben használnak növényvédőszereket, Chakrabarti és mtsai 2015-ben az illatfunkciók károsodását mutatták ki.

A tanulmány teljes egészében itt olvasható:

Wu, WY., Liao, LH., Lin, CH. et al. Effects of pesticide-adjuvant combinations used in almond orchards on olfactory responses to social signals in honey bees (Apis mellifera). Sci Rep 13, 15577 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-41818-7

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Magazin ajánló: