Több évtizedes magas szakmai színvonalú munkája során nemcsak az egyetemen, hanem a szántóföldi bemutatókon is megosztotta tudását.
A Gödöllőn 2023. december 12-én átadott díj névadója, Stefanovits Pál (1920. november 24. − 2016. augusztus 4.) magyar vegyészmérnök, talajtanász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja volt. A talajtérképezés, a talajképződési folyamatok és a mezőgazdasági környezetvédelem neves tudósa. Több magyar vonatkozású talajjal kapcsolatos térkép elkészítése fűződik a nevéhez. 1969 és 1975 között a Gödöllői Agrártudományi Egyetem (ma: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) rektorhelyettese. Népszerű, szuggesztív előadóként, továbbá a Talajtani Szakmérnöki és Környezetvédelmi Szakmérnöki szakok alapításával és vezetésével nagyon sok fiatal szakembert vonzott a talajtan és talajvédelem irányába. Számos kiadásban megjelent tankönyve, a „Talajtan” valamennyi hazai agrárfelsőoktatási intézményben évtizedekig meghatározó tananyag volt és ma is alapja a modernizált tananyagoknak. Stefanovits Pál megfogalmazta „A Talajvédelem Tízparancsolatát”, amely a talajtanos körökön kívül is ismert tudatformáló eszközzé vált. – foglalta össze köszöntőjében Michéli Erika, a MATE Környezettudományi Intézet és a Talajtani Tanszék vezetője.
Stefanovits Pál múlt században megfogalmazott, a talaj védelmét biztosító parancsolatai napjainkban talán még aktuálisabbak, mint korábban. És nagyon úgy tűnik, az elkövetkezendő években is igencsak meg kell fontolnunk mindegyiket.
1. Ne foglalj el a természettől több és jobb földet, mint amennyi okvetlenül szükséges!
2. Ne engedd, hogy a víz elrabolja a termőföldet a gondjaidra bízott területről!
3. Ne hagyd, hogy a szél elhordja a földet!
4. Feleslegesen ne taposd, ne tömörítsd a talajt!
5. Csak annyi trágyát vigyél a talajba, amennyit az elvisel és amennyit a növény kíván!
6. Csak jó vízzel öntözz és csak annyival, amennyivel kell!
7. Ne keverj a talajba el nem bomló anyagot, hacsak nem javítási céllal teszed!
8. Ne mérgezd a talaj élővilágát!
9. Őrizd meg a talaj termékenységét, és ha lehet, még növeld tovább!
10. Ne feledd, hogy a talajon nem csak állsz, hanem élsz is!
Stefanovits Pál tiszteletére a MTA Agrártudományok Osztálya, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Talajtani Társaság „Stefanovits Pál-emlékdíjat” alapított. Az Emlékdíjjal, a talajtani szakmai közösség javaslatára, olyan szakember tüntethető ki, aki a talajtan oktatása, kutatása és gyakorlati alkalmazása területén hosszú időn át, elmélyült, magas színvonalú munkát végzett.
A 2023-as évi emlékdíj átadó ünnepségén Posta Katalin, a MATE Tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettese köszöntőjében hangsúlyozta Stefanovits Pál emlékét őrizzük, szakmai és emberi értékrendjét és iránymutatásait követjük. Az idei díjazottról, Birkás Mártáról azt mondta, a professzor asszonyt az értelem, a serénység, a jó rend, a takarékosság és a megkímélés jellemzi leginkább. Olyan ember, aki legnagyobb sikerének tekinti tanítványai előrehaladását. Sugárzó szakmaszeretete, szeretni való egyénisége, igazi példa változó és fejlődő világunkban.
A talaj összeköt. Ezzel a címmel indította az emlékdíj alkalmából előadását Dobos Endre, a Magyar Talajtani Társaság elnöke. Mint kiemelte a talaj nemcsak fizikailag köti össze a levegőt, a vizet, a szerves anyagokat, hanem számos tudományterületet, és magát az embereket is. Az Európai Unió tízéves programot indított, melynek most tartunk a kilencedik évében, annak érdekében, hogy ráirányítsa a figyelmet a talajra és annak fontosságára. Mint előadásában részletezte a talajjal történő foglalkozás, a talajtan területén hazánk tudósai mindig élenjáróak voltak. A nemzetközi gondolkodás és az, hogy a talaj összeköti, a különböző nemzeteket jól mutatja annak fontosságát. Dobos Endre büszke arra, hogy elmondhatja, Birkás Márta tanítványa, mert az országban bárhová is megy a gazdák körében szinte mindenki hallotta már az előadását, vagy az egyetemen vagy a szántóföldi bemutatók egyikén. Tehát kijelenthető hogy a talaj összeköt a tanárokkal, a kollégákkal, a barátokkal, a társadalommal, az élettel és a természettel.
A 2023-as évi Stefanovits Pál Emlékdíjban részesült Birkás Mártát a Magyar Mezőgazdaság olvasóinak nem igazán kell bemutatni. Lapunkban megjelenő közérthető tudományossággal megfogalmazott ismeretterjesztő írásai mindig biztosíték arra, hogy a talajvédelem, a földművelés és földhasználat témakörében a legfrissebb információk kerülnek átadásra. Mindezek elismeréséül Adorján János-díjban részesült jelezve, hogy nemcsak szakmai tudása példamutató, hanem íráskészsége is.
Birkás Márta 1951-ben született Jászapátiban. 1974-ben a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen szerzett okleveles agrármérnök (növénytermesztési szakirány) diplomát. Mezőgazdaságtudományi doktori címét 1978-ban védte meg. 1987-ben a mezőgazdasági tudományok kandidátusa címet szerezte meg, 1995-ben habilitált. 2001-ben védte meg MTA doktori címét. 10 tankönyv szerzője és szerkesztője. Témavezetésével nagy számban készült diplomaterv, szakdolgozat, TDK munka. 15 PhD hallgató szerezhetett fokozatot témavezetése alatt. Több esetben ért el első helyezést vagy szerzett nívó díjat hallgatója. Számos tudományos és szakmai bizottsági tagság, többek között az MTA Növénytermesztési Bizottság tagja, a Magyar Talajművelők Társasága alapító tagja és elnöke (most tiszteletbeli elnöke), a SZIE MKK Növénytudományi Doktori Iskola alapító tagja, a Pannon Egyetem és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Doktori Iskolák külső tagja, International Soil Tillage Research Organization (ISTRO) és az European Society of Soil Conservation (ESSC) tagja. 1991-1999 között a Royal Agricultural Society of England (RASE) tagja. Több tudományos folyóirat szerkesztő bizottságának is tagja. Számítások szerint több mint 350 előadást tartott talajművelési bemutatókon mezőgazdasági-, gépgyártó és forgalmazó vállalatok, gazdakörök felkérésére.
Oktatói, kutatói munkáját számos díjjal ismerték el. A teljesség igénye nélkül: a Magyar Köztársasági Érdemérem Lovagkeresztje, Széchenyi Professzori Ösztöndíj, Pro Scientia Aranyérem, a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem Emlékérme, de több alkalommal részesült Tankönyvi Nívódíjban, valamint megkapta a Horvát Talajtani Társaság Tiszteletbeli Tagja elismerést is.
Birkás Márta a díj átvételét követően felelevenítette, hogy 3 éves volt, amikor először megkóstolta a talajt egy cukorrépa földön és mivel nem volt vegyszerezés, szerencsére semmi baj nem lett. Sokkal később, amikor tenyészedényes kísérletekben látta, hogy hogyan fejlődik a talaj, ha kellően takarva van, és kellően nedves, nagy hatással volt rá. Örömét fejezte ki azzal kapcsoltban, hogy a szántóföldeken is látszik, lehet ezért a magyar mezőgazdaságért tenni. Köszönetet mondott a családjának és kollégáinak, akik nélkül nem érezte volna magát pályáján biztonságban, és jól.
A díjátadón a nagy számban megjelent kollégái, diákjai és pályatársai köszöntötték Birkás Mártát. Pepó Péter, a Debreceni Egyetem korábbi vezetője kiemelte, hogy a professzor asszony elköteleződését legjobban fémjelző dolog, a szántóföldi bemutatók. A katedrán a diákokkal függőségi viszonya van egy tanárnak, azonban a földeken már egészen más a helyzet. A gyakorlati szakemberek eredményes tanítása, egészen más kompetenciákat követel meg. A köszöntések során elhangzott még, hogy Birkás Márta nagyszerűsége, személyisége mellett, abban is rejlik, hogy a nemzetközi ismereteket gyorsan fordítja hazai információkra. Ha Ő részt vett egy konferencián, egy tanulmányúton onnan mindig aktív kapcsolatokkal tért haza. Ezeket a megszerzett ismereteket igyekezett gyorsan elérhetővé tenni a diákok és a gyakorló szakemberek számára.