Étkezés után a fogakat bevonja az elfogyasztott étel szemcséiből, nyálból és baktériumokból álló réteg.
A fogakat és a nyelvet borító vastag plakk patogének népes kolóniájára utal. Ezek a nem különösebben barátságos albérlők savakat és méreganyagokat termelnek a zárt ajtók mögött. Az immunrendszert természetesen ez a dolog nem hagyja hidegen. Ezért gyulladásos folyamatot indít el a szájüregben. Ez egy nagyon hasznos és szükséges reakció, amikor egy sérülés helyét akarja helyreállítani a szervezet.
Figyelmeztető jel
A gyulladt és vérző fogíny mindig arra figyelmeztet, hogy a szervezet erői be vannak vetve, vagyis harcol a betolakodókkal, illetve igyekszik gondoskodni a baktériumok által termelt toxinokról. A gyulladás bármily rövid ideig is tartson, károsítja a fogínyt. És míg az akut esetekből viszonylag gyorsan regenerálódik, a tartós gyulladás nagyobb kiterjedésű kárt okoz, megrongálja a csontszövetet és fogtasakokat eredményez. Ez utóbbi csak továbbgördíti a problémát, mert a fogat még kiszolgáltatottabbá, érzékenyebbé teszi, ami ennek következtében kilazulhat, kihullhat. A foghiány miatt pedig nehezebbé válik a rágás és romlik az emésztés.
Állandósulhat a gyulladás
Azonban károsítja a sejteket, szöveteket, leterheli a védekezőrendszert, illetve anyagcserezavarokat okoz. Az immunrendszer kénytelen szakadatlanul foglalkozni az ilyen enyhe gyulladásokkal, ami meggyengíti a szervezet hadviselését. Akár egy csepegő csap esetében, az energiájának egy része állandóan hasztalan elcsorog. Amikor ezek sokáig fennállnak, olyan súlyos betegségekké fejlődnek, mint például a cukorbetegség, az autoimmun betegségek, az érelmeszesedés vagy a depresszió.
Kis gyulladásból nagy probléma
Továbbá megnöveli az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség és az Alzheimer-kór esélyét is. És mivel a kezeletlen illetve rosszul kezelt cukorbetegek immunrendszere kissé terhelt, hajlamosak összeszedni különféle fertőzéseket, és hamar kialakulhat náluk egy újabb fogínygyulladás.
Mindennapos gyulladáskeltőink
A vastag biofilm az egyik fő gyulladáskeltő, ahogy arról korábban már volt szó. De ami azt illeti minden étel és ital fogyasztása gyulladással jár. És a túlfinomított, cukros, rostszegény ennivalókat különösen intenzív reakció követi. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy mit és mennyit eszünk. És az sincs különösebben ínyére a szánknak, ha vitaminhiányos a táplálkozásunk.
A túlaktivált immunrendszer különféle gyulladásserkentő anyagokat termel, amelyek megzavarhatják az inzulin munkáját, ennek következtében pedig csökken a sejtek inzulinérzékenysége, így az inzulintermelés és az elérhető táplálék ellenére is éhezni fognak a sejtek.
Apropó, ha már a stressznél tartunk, az immunrendszer háttérbeszorítása miatt egyértelmű negatív faktor. A stresszelés továbbá felzaklatja a hormonrendszert, készenléti helyzetbe hozza a testet, ami azt jelenti, hogy energiát biztosít a harchoz vagy meneküléshez. A megemelkedett vércukorszintet egy újabb löket inzulinnal kell kezelnie a testnek. Ez aztán plusz terhet ró a hasnyálmirigyre.
Honnan indultunk, és mi okozza ezt a temérdek egészségügyi panaszt? Igen, a szájütegtől illetve az ott tanyázó gyulladásoktól. Mint láthattuk, ezek a gyulladások az immunrendszer túlterhelése miatt súlyos betegségeket okozhatnak, illetve átterjedhetnek a szervezet más részeire, és azokat is gyulladásba hozhatják.