Gyógyír a cukorbetegeknek
A túlzott cukorbevitel végzetes következményekkel járhat az emberi szervezetre, hiszen olyan problémák melegágya lehet, mint a cukorbetegség, a túlsúly, sőt, akár a rák kockázatát is növelheti – írja az earth.com. Ezzel ellentétben
Felmerül a kérdés: ezek az állatok miért nem szenvednek hasonló következményektől, mint mi, emberek?
Az amerikai US San Francisco egyetem kutatói annak próbáltak utánajárni, a gyümölcsevő denevérek hogyan fejlesztettek ki ilyen magas cukortoleranciát. Ehhez számos intézménnyel folytattak együttműködést, többek között a Koreai Yonsei Egyetemmel.
Gyümölcsevő denevérek édes élete
A gyümölcsevő denevérek napi 20 órát töltenek alvással, mindösszesen négy órára kelnek fel, azért, hogy magukhoz vegyék táplálékukat.
Az állat sejtjeinek DNS-e annak táplálkozási igényének függvényében be- vagy kikapcsolja a megfelelő géneket. Ez pedig lehetővé teszi, hogy szervezete megfelelően reagálhasson a vércukorszint hirtelen növekvéséhez vagy akár csökkenéséhez. Nem úgy, mint a barna hosszúfülű denevér genetikája, mely teljes mértékben a rovarevő étrendhez alkalmazkodott.
Egyedi kutatás emlősökkel
Az orvosok régóta keresik a megoldást, mely nem csak a cukorbetegség kezelésével kapcsolatban válhat hatékonnyá, de annak megelőzésében is iránymutató lehet, ehhez pedig denevérek tanulmányozása is segítséget nyújtott. A kutatócsoport megállapította, hogy rovarevő társaikhoz képest
Mindemellett veséik képesek arra, hogy megtartsák a cukros, vizes gyümölcsalapú étrendjükből származó értékes elektrolitokat.
„Már a DNS rendkívül apró eltérései is lehetővé teszik a gyümölcsevő denevérek számára ezt az életmódot. Muszáj lesz megértenünk ezt a cukoranyagcserét, hogy segíthessünk azoknak az embertársainknak, akik állapota súlyosan közelít a diabétesz felé” – hívta fel a figyelmet Wei Gordon, a tanulmány társszerzője.
„A gyümölcsevő denevérek olyan génrendszerrel vannak megáldva, mely hiba nélkül szabályozza az állat vércukorszintjét. Ebből tanulva szeretnénk hatékonyabb inzulinterápiás módszereket kifejleszteni emberek számára” – mondta Nadav Ahituv, az egyetem Humángenetikai Intézetének vezetője, a tanulmány egyik szerzője.
„Igazán különleges, hogy kísérleti egerek helyett lehetőségünk volt a természetben keresni a megoldást a humánegészségügy problémájára” – mondta Gordon.
A tudósok hangsúlyozták, mindez még csak a kutatás kezdete, lehetséges, hogy a jövőben valóban denevérek segítenek majd megoldást találni a cukorbetegség ellen. Tanulmányuk a Nature Communications folyóiratban jelent meg.
Ajánljuk még: