- 100 gramm szárított kamillavirágot – patikában, drogériában vagy gyógynövény szaküzletben is beszerezheted – forrázz le annyi vízzel, hogy még ne fedje be teljesen.
- Kevergesd addig, amíg sűrű, pép állagú textúrát nem kapsz.
- 15 percig hagyd állni, majd tedd a hűtőbe.
- Amíg hűl, tisztítsd meg az arcod és kend be vékonyan lehetőleg natúr hidratáló krémmel.
- Vidd fel ecset vagy egyszerűen az ujjaid segítésével a pakolást.
- Hagyd 25-30 percig hatni, majd vízzel öblítsd le és vigyél fel egy újabb réteg hidratáló krémet. Ismételd meg 2-3 naponta a kezelést.
Levendula
A Balaton északi partján elnyúló Tihanyi-félsziget említésekor, legtöbbeknek az élénk lila színben pompázó, bódító illatot árasztó levendula mezők jutnak eszébe. A levendula név megtévesztő lehet, hiszen nem kifejezetten egy konkrét növényt jelöl, hanem egy 39 fajt számláló nemzettséget. Számos hibrid, illetve nemesített kertészeti változata is ismert.
Legszélesebb körben a közönséges, más néven orvosi vagy keskenylevelű levendula alkalmazott. Magyarországra az 1700-as években került. Rendkívül sok oldalú: gyógy-, fűszer- és dísznövényként egyaránt felhasználható. A virágából készült olaj számos kozmetikai termék, így szappanok, masszázsolajok és testápolók gyakori összetevője.
Gyógyhatása széleskörű: antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt alkalmas az aknés, gyulladt bőr kezelésére, de segít a pikkelysömör és ekcéma tüneteinek enyhítésében is. Hatóanyagai: 1-3 % linalool és linalyl-acetát, valamint 1,8 % cineol, flavionok, glikozid, , herniarin, , kumarin, limonén, rozmarinsav.
- Szórj szárított – fejjel lefelé, szárával fellógatva hamar kiszárad – levendulavirágot desztillált vízbe.
- Forrald fel, hogy kioldódjanak a hatóanyagok.
- Hagyd kihűlni. 2-3 óra áztatást követően, szűrd le a virágokat.
- Készíts levendulaolajat (a mentaolaj előállításához hasonló eljárással) és add hozzá a leszűrt oldathoz.
- Töltsd átlátszó üvegbe.
- Fürdés után vatta segítésével töröld át vele az arcod. A bőröd hálás lesz érte.