Január közepén mind a 12 vízügyi igazgatóság folytatott belvízvédekezést. Szivattyútelepek dolgoztak az átemelésen, a tározókban, holtágakban és medrekben betározott vízmennyiség pedig 37,3 millió köbméter volt.
– mondta Szilágyi Tibor, a Farmlife Kft. ügyvezetője, a NAK Tolna vármegyei alelnöke.
Épp ezért a bátaszéki gazdálkodó úgy gondolja, probléma a belvíz, de ez még mindig a kisebbik rossz, mert ameddig víz van a földben, addig van növénytermesztés.
A vármegyében egyébként a dombvidéken a völgyekben több helyütt állt meg a víz, illetve a Sárközben vannak nagyobb belvizes foltok – nem véletlenül hívják a tájegységet Sárköznek.
A gazdálkodó a saját feladataikat így foglalta össze:
-A legtöbb, amit mi gazdálkodók tenni tudunk, az egyrészt, hogy magát a területeinket megfelelően műveljünk, hogy amennyire lehet, a vízmegtartó képességét az általunk művelt területeken elősegítsük. Gondolok itt mondjuk a szántóföldi lazításra. Továbbá a vízelvezető árkok, amennyiben azok rendesen karban vannak tartva, akkor elősegítik, hogy a víz, amikor többlet van, megfelelően lefolyjon, illetve amikor meg szükség van, akkor adott esetben zsiliprendszerrel jobban bent lehetne tartani a mezőgazdasági területek környezetében a talajvizet.
A vármegyei agrárkamara alelnöke szerint az új KAP alaptámogatásainál bevezetett Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot, vagyis HMKÁ-előírások sokat segítenek abban, hogy a gazdák vízmegtartó termelést folytassanak és akár a belvizet se tartsák feltétlenül rossznak.