Békeidőben egy idény alatt több mint 850-900 ezren keresték fel vidékünket, amely gazdag épített öröksége és a természeti látnivalók sokasága miatt hatalmas vonzerővel bír. Emellett sajátos gasztronómiájáról, gyógyvizeiről és borairól egyaránt híres. Bár a csomagküldő szolgálatok révén a kárpátaljai bor továbbra is eljut az ország távolabbi részeibe, és borkóstolásra is rendszeresen érkeznek kisebb-nagyobb csoportok, természetszerűleg főként nyugdíjasok, a forgalom a korábbinak így is csak a töredékét teszi ki.
Hogyan alakult a kárpátaljai szőlőtermesztők számára a tavalyi esztendő? – először erről kérdeztem Varga István fiatal benei szőlész-borászt.
– Mint minden évjárat, a 2023-as is egyedinek bizonyult. Ahogy ezt már egy ideje több szakember is hangsúlyozza, minden évjárat más lesz. Az időjárás alakulásában egyre nagyobb szélsőségek várhatóak, így a növényvédelemben és borkészítésben sem végezhetjük feladatainkat rutinszerűen, előre megtervezett naptár szerint. A mögöttünk hagyott esztendő eleje hűvösebbre és csapadékosabbra sikeredett, főleg az előző évihez képest.
Amikor társaimmal sorra kóstoltuk az új borokat, közösen megállapítottuk, hogy aki jól kezelte a növényvédelmet, az idén is minőségi nedűt tud letenni az asztalra.
Növényvédelmi szempontból elsősorban milyen problémák léptek fel?
– Már utaltunk rá, hogy a hektikus időjárás miatt nem a megszokott menetrend szerint alakult a növényvédelem. Azok jártak a legjobban, akik együtt élnek ezzel a nemes növénnyel, sok időt töltenek a szőlőben, odafigyelnek a vegetációs folyamatokra, az időjárásra, a betegségek felbukkanására, így az átlagosnál hatékonyabban tudtak védekezni. Ez azonban még így sem egyszerű dolog, termesztői körzetenként, fajtánként változik a növényvédelem. Mint minden évben, ezúttal is a megelőzés volt a legfontosabb. Ezen kívül nem feledkezhettünk meg a mikroelemek utánpótlásának időzítéséről és pontos adagolásáról sem.
Mely betegségek támadtak az elmúlt évben leginkább: a lisztharmat, a peronoszpóra, a fekete rothadás? Vagy más egyéb? Az utóbbi 8-10 évben megfigyelhető-e valamilyen markánsabb, szinte állandósulónak látszó tendencia ebben a vonatkozásban?
– Továbbra is a legsúlyosabb és legnehezebben védhető betegség a lisztharmat és a fekete rothadás. Sajnos azonban nem csak ez a két gombaféle okozott kárt a szőlőkben, helyenként a peronoszpóra is tarolt.
Az én javaslatom az, aki nem biztos a dolgában a növényvédelemmel kapcsolatban, forduljon szakemberhez és semmiképpen sem valamilyen naptár szerint végezze a növényvédelmet.
Savak, cukortartalom, ízvilág… Az év elején mit mondhatunk el mindezekről?
– Nehéz még komolyabb következtetéseket levonni az idény egészével kapcsolatban, ám a vizsgált minták alapján kijelenthetjük: boraink harmonikusak. Az biztosnak látszik, hogy a 2023-as nem átlagos évjárat sem a savak, sem a cukor tekintetében, fajtánként nagy a szórás és a termőhelyek vonatkozásában is jelentős különbségek tapasztalhatók. Más esetekben szinte minden a gazda rátermettségén múlott, nem a fajtákon.