0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 21.

„Nem látom borúsan a jövőt, nem először találkozunk megoldandó problémákkal”

Az elmúlt időszak erőpróbáiról, sikereiről Szabó Leventét, a KITE Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük.

A KITE Zrt. tavaly ünnepelte fennállásának 50 éves évfordulóját. Sikerült méltóképp megemlékezni a jubileumról?

– Az elmúlt évben összesen 12 rendezvény keretében emlékeztünk meg a KITE történelmének mérföldköveiről, az elmúlt évtizedek sikereiről és kihívásairól, melyek felelevenítésére a jubileum kiváló alkalmat teremtett. Megtiszteltetés, hogy a KITE-vel kapcsolatban álló partnergazdaságok, beszállítóink, finanszírozóink, valamint az állami és szakmai szervezetek is megkülönböztetett figyelmet szenteltek a fél évszázados jubileumnak, és velünk együtt osztoztak az ünnep örömében. Vállalatunk alapértékeit több, mint 50 éve Szabó István, a KITE alapítója fogalmazta meg, aki idén október 30-án ünnepelné 100. születésnapját. Az általa meghatározott irányelvekre azóta is kiemelt figyelmet fordítunk, és ma is érvényes iránytűként szolgálnak az apparátusunk számára. Az agrárszektor 21. századi jelentős átalakulásában értékrendünk és cégkultúránk megtartásával, valamint azoknak a KITE új munkavállalóinak történő átadásával igyekszünk megőrizni vezető szerepünket.

A KITE lendületének egyik legnagyobb hajtómotorját ugyanis a humán ereje adja.

Minden stratégiánk, erőfeszítésünk hiábavaló lenne, ha nem lennének olyan kollégáink, akik a kitűzött célokat megvalósítják és olyan vezetők, akik a csapataikat motiválni tudják.

Mekkora jelenleg ez a hajtómotor, és hogyan változott az évek alatt a KITE humán erőforrása?

– Fejlődés csak megfelelően felépített szakembergárdával érhető el, ezért – a növekvő forgalom és az újonnan bevezetett tevékenységek létszámigényét is figyelembe véve – az elmúlt 5 évben évente átlagosan 100 fővel bővült a KITE állományi létszáma, ami jelenleg meghaladja az 1800 főt. Már a toborzási folyamat során is nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő képzettségű és mentalitású munkatársak kiválasztására, majd a szervezetbe való beillesztésükre, ezt követően pedig kiemelt figyelmet fordítunk rá, hogy munkavállalóink naprakész tudással rendelkezzenek a szakterületükön, ezért évről évre jelentős összegeket fordítunk a belső és külső képzési programokra. Az elmúlt évek dinamikusan bővülő területe volt a precíziós szaktanácsadás, büszkék vagyunk rá, hogy körülbelül 120 kollégánk segíti partnereinket a precíziós technológiák megismerésében és a gazdálkodásukba való bevezetésében. Hisszük azt, hogy a KITE legnagyobb értéke a humán tőkéje, az a szakembergárda – a területi szervezetben és a támogató területeken egyaránt –, amelyik folyamatosan magas szakmai színvonalon tevékenykedik, nyitott az újdonságokra és élen jár azok piaci bevezetésében. Ez egy folyamat, melyben a középhosszú távú célokat közösen, egymással együttműködve valósítjuk meg. Természetesen munkaadóként a dolgozók megelégedésére, jólétére és anyagi biztonságuk megtartására is törekszünk, így

2023-ban is kiemelt béremelést eszközöltünk a vállalatnál.

A munkavállalóinkért tett erőfeszítésekért tavaly az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. a KITE-t a legmagasabb, aranyfokozatú minősítésben részesítette. Az év végén a FiatalokÉRT különdíjjal is elismerték a vállalatunkat.

Milyen lépéseket tesznek annak érdekében, hogy a friss diplomás pályakezdők a KITE-ben indítsák el karrierjüket?

– Szakmai elismertségünk alapja a magas színvonalú szakemberképzés, a hiteles kutatási tevékenység és a tudományos együttműködések tudatos építése. Számos neves egyetemmel, közép- és felsőfokú oktatási intézménnyel ápolunk több évtizedes, jó kapcsolatot. Részt veszünk duális képzésben, fogadunk diákokat szakmai gyakorlatra, és az együttműködések részeként lehetőséget biztosítunk arra is, hogy a diákok, hallgatók látogatást tegyenek a vállalatnál és feltérképezzék a mezőgazdaságban rejlő újdonságokat, valamint munkalehetőségeket. Hisszük, hogy a gyakorlati úton való tapasztalatszerzés vonzóvá teszi a fiatalok számára az agráriumot, hiszen olyan innovatív technológiával, 21. századi újdonságokkal találkozhatnak, melyek Európa-szerte megállják a helyüket. Az egyetemi tanulmányok alatt a duális képzésben résztvevők már a diploma megszerzése előtt is kapcsolatba kerülnek a vállalatunkkal, és több esetben ezen találkozások pozitív végkifejlete, hogy a sikeres képzési programot követően

teljes munkaidőben is álláslehetőséget kínálunk a fiataloknak, ezzel is biztosítva a munkaerő-utánpótlást.

Ilyen kölcsönös együttműködésen alapuló szerződésben állunk például a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel és a Debreceni Egyetemmel, utóbbinak kihelyezett Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs, valamint Integrált Növényvédelmi Technológiafejlesztési Tanszéke Nádudvaron, a KITE-ben található. A vállalat szinte kezdetektől partnerségi kapcsolatban áll a Debreceni Egyetemmel az oktatás és kutatásfejlesztés területén. Kiváló szakembereink rendszeresen tartanak előadásokat felsőfokú intézményekben, ahol átadják az általuk felhalmozott ismeretanyagot, értékes tudással felvértezve a jövő szakembereit.

Visszatérve a KITE elmúlt 50 évére, a 2013-ban történt tulajdonosváltás milyen hatással volt a vállalat életére?

– A tulajdonosváltással érkezett lendület új kapukat nyitott a KITE fejlődésében humán és gazdasági szempontból egyaránt. Ez a dinamika indította el a vállalatot a külföldi terjeszkedés irányába, melynek eredményeként a KITE Zrt. 2016-ban létrehozta leányvállalatát, a KITE d.o.o.-t Szerbiában, ahol azóta újabb két telephely épült. 2020 januárjától pedig a KITE BH d.o.o. vállalaton keresztül jelen van a cég Bosznia-Hercegovinában is. A hazai eredményeket nézve is termékeny éveket tudhatunk magunk mögött. A tulajdonosváltás előtti évben, 2013-ban a KITE éves nettó árbevétele közel 199 milliárd forint volt, 2022-ben pedig meghaladta az 570 milliárd forintot. Úgy gondolom ez is azt bizonyítja, hogy jó irányba haladunk és folyamatosan fejlődik a vállalat.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: