0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

A magyar autosex tyúkgalamb

A békéscsabai kisállat-kiállításon több magyar galambfajta is szerepelt, ám a magyar autosex tyúkgalambok kapták a legnagyobb figyelmet, hiszen a fajta erről a környékről származik, és évek óta szerepel a Békés Megyei Értéktárban.

Autosex: a hasznos tulajdonság

Magyar autosex tyúkgalamb
Magyar autosex tyúkgalamb

E galambfajta a nevét onnan kapta, hogy már a keléskor megállapítható a fióka neme. A hímek teste sima, pehely nélküli, a tojók testét pelyhek fedik, ez, valamint a csőr pigmentáltsága alapján még a kezdő galambásznak sem okoz problémát az ivarok elkülönítése. Tyúkszerű testfelépítése, kissé hosszúkás, zömök teste széles mellű, jól izmolt. A magyar autosex tyúkgalamb élénk vérmérsékletű, sokszor rak tojást, jó költő és kiváló nevelő tulajdonságokkal bír. A fiókák gyors növekedésűek, jó takarmányhasznosító képességük folytán hamar elérik a vágási tömeget, ezzel, a fajtát kitenyésztő célkitűzéseinek megfelelően, hús­előállításra is kiválóan alkalmas. A város és a térség jellegzetes haszonállataként a gyomaendrődi és a Békés Megyei Értéktárba felvételt nyert a fajta 2016-ban.

A Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők 243. számú egyesülete mellett és vele együttműködve a Magyar Autosex Tyúkgalamb Tenyésztők Fajtaklubja gondozza a fajtát.
Magyar autosex tyúkgalamb
Magyar autosex tyúkgalamb

A fajta összbenyomása alapján tyúk­idomú, nagy testű, hajótest formájú, vízszintes testtartású, szelíd természetű madár. A kifejlett hím súlya 900-1150 g, a tojó súlya 800-900 g körüli, testmagassága 30-35, testhossza 28-30 cm. Feje a testméreteivel arányos nagyságú, nyújtott ívű, tojásdad alakú. Szemei a tollazat színéhez igazodnak, általában narancssárga íriszűek. A szembőr keskeny. A csőr hosszú, hegyes, ék alakú, hossza 30-35 mm, szélessége 16-20 mm. A hímek csőre világos színű, de a korral arányosan elszíneződhet. A tojók csőrszíne a toll színéhez igazodó.

A hát vonala követi a test alsó, „csónakos” vonalát. A farok zárt, megközelítőleg két toll szélességű.

A karmok színe a csőr színével megegyező. A tollazat színe a hímeknél mindig spriccelt, a nyakon és esetleg a test tájékán is több-kevesebb spricceltséggel, amely több színből is állhat: vörös, fekete, barna. A spricceltség a nyakon egészen a begy alsó vonaláig terjedően örvet, koszorút alkothat. A tojók színe az alapszínek hígult, „mosott” változata, esetleg deres.

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: