0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

A páfrányok levéltetvei

A levéltetveket mindenki ismeri, aki növényekkel foglalkozik. Megjelenésük sosem öröm, a levéltetvektől való megszabadulás gyakran nagyon nehézkes, sokszor jelentős anyagi ráfordítással és sok munkával jár.

De nem csak a lakásban vagy az üvegházakban lévő páfrányaink fertőződhetnek meg levéltetvekkel. Ugyancsak tavaly került elő hazánk nyugati határvidékein a vörösszemű páfránylevéltetű (Amphorophora ampullata), amely aztán gyorsan megtelepedett a kertészetben nevelt struccharaszton (Matteuccia struthio­pteris) is.

Szabadföldön találták meg a vörösszemű páfránylevéltetűt.
Fotó: influentialpoints.com, Kontschán Jenő.

Nagyon jellegzetes kinézetű, kizárólag páfrányon élő levéltetűfaj.

A strucc­haraszton talált szárnyatlan egyedek zöldes alapszínűek, a lábszáruk vége és a lábfejük feketés.

A potrohcső alapi fele zöld, a második fele orsó alakú és barnás, a vége feketés. A páfrány fiatal levelein száradásos és enyhe torzulásos tünetek voltak megfigyelhetők. Az egyedszámuk nem volt nagy, bár nagy termetük miatt jól láthatók voltak a növényeken.

A vörösszemű páfránylevéltetű potrohvége

Mindkét faj kártétele feltűnő, mivel a levéltetvek látványosak és nagyméretűek, így a fertőzött páfrányok kereskedelmi forgalomban nem, vagy csak nyomott áron adhatók el.

A lakásban tartott páfrányok esetében a vízzel való lemosás lehet a megfelelő védekezési mód,

de felszívódó növényvédő szerekkel is sikeresen harcolhatunk a kártevők ellen. Mégis a legjobb védekezés a levéltetűtől mentes növény beszerzése lehet.

Ez is érdekelheti:

A lemosó permetezés különleges szerepe

Gombászás: Menjünk biztosra!

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: