0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Autofágia – egy folyamat, melyet támogathatunk a hosszabb életért

Az autofágia jelensége a sejtek önlebontó folyamata, melynek során a felesleges és károsodott sejtalkotók egy enzimes mechanizmus révén lebomlanak. Ha ezt segítjük, azzal akár az életünk is meghosszabbítható.

Minden egyes nap megszámlálhatatlan káros hatásnak vannak kitéve sejtjeink, és gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy ne sérüljenek  munka közben. Ez természetes és általában nem is okoz különösebben problémát, mert az autofágia jelensége megvédi őket.

Rombol és épít

Az autofágia szó szerint önfelfalást jelent, de kevésbé elrettentő, ha inkább egy elképesztően szuper takarítófunkcióként gondolunk rá. Nem sokáig maradna életben a test, ha ez a különleges és meglehetősen összetett tevékenység nem létezne. Ennek köszönhetően szabadulnak meg a sejtjeink az oda nem illő anyagoktól, hogy aztán ismét hatékonyabban tudjanak dolgozni.

Szervezetünk minőségellenőrei időről időre kiszűrik a megrongálódott sejtorganellumokat, a rosszul hajtogatott fehérjéket és szétbontják ezeket.  Másik nagyon fontos tulajdonsága, hogy közben újrahasznosítás zajlik,

tehát minden használhatót kiválogat, és csak a menthetetlen sejtrészletek végzik hulladékként. Magától értetődően a sejtet megtámadó baktériumok vagy vírusok sem ússzák meg szárazon.

Autofágia bizonyos mértékig mindig jelen van a testben, hogy fenntartsa a sejtek egészségét, de intenzívebben működik éjszaka, vagyis amikor pihenünk és nem eszünk. Tehát ideális esetben ilyenkor nyílik alkalma a sejtnek összepakolni és megsemmisíteni a szemetet. Ennek megfelelően

az autofágia könnyebben beindul, ha a test nem aktív és nem zajlik éppen emésztés.

Ez lenne a lehetőségünk a hosszabb életre?

Ha időben eltávolítjuk a színről a veszélyforrásokat, megelőzhetjük a betegségeket, tovább maradhatunk egészségesek és lényegében meghosszabbodik az életünk. Az autofágiával kapcsolatos problémák viszont olyan betegségekhez vezethetnek, mint a cukorbetegség, máj-, vese- és szívbetegségek, Huntington-kór, Parkinson-kór, Crohn-betegség, osteoarthritis vagy a rák.

A sejtben felhalmozódó „hulladék” ugyanis növelheti a sejt genetikai anyagában bekövetkező károsodások kockázatát.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: