
A szakértők szerint azonban nem kell tartós változásra számítani.
A termőföldértékelés online programjának hazai kifejlesztője és alkalmazója az Agrotax Kft. 2016 óta adja ki éves országos termőföldpiaci körképét, az Agrotax® Iránytűt. A cég országos adatbázisa a jegyzői közzétételeken alapuló piaci termőföldforgalom folyamatos monitorozásával készül.
A tavalyi földforgalom közel kétharmada szántó, 18,6 százaléka erdő, 12,3 százaléka gyep (rét és legelő), 1,7 százaléka gyümölcsös és 0,7 százaléka szőlő volt.
A régiók közötti szórás továbbra is széles. A legdrágábban Közép-Magyarországon (2,6 M Ft /ha) lehetett termőföldet venni, a 2,6 milliós átlagár azonban kicsit elmaradt a 2022-es 2,8 milliótól. Az alföldi régiókban 2,5 millió forint, Észak-Magyarországon 1,733 millió forint volt a hektáronkénti átlagár, de utóbbi régióban kicsit nőtt az előző évi 1,683 millióhoz képest. Kétmillió forint alatti átlagár alakult ki a Nyugat-Dunántúlon is (1,876 M Ft/ha).
A termőföldpiaci forgalom tavaly élénkült a 2022-es erőteljes visszaesés után. A 2023-as elemzésbe vont értékesített terület 29 127 hektár volt, ami 26 százalékkal haladja meg a 2021-es szintet.
„Egy kicsit meglepő volt, hogy a termőföld átlagára tavaly stagnált, hiszen az előző évtized dinamikája, illetve az erős kereslet miatt nem erre lehetett számítani. Azonban, ha a részleteket megvizsgáljuk, akkor egyértelművé válik, hogy 2023 egy olyan év volt, amikor
A legkelendőbb művelési ágban, a szántóföldnél megmaradt az emelkedés, csak kisebb mértékben, hiszen a nagyon vegyes minőségű földek árai visszarántották az átlagárakat. Ugyanakkor jó hír, hogy a földpiaci forgalom élénkült. Jelenleg középtávon nem látunk olyan tényezőket, amelyek a dinamikus emelkedő trendet veszélyeztetnék” – nyilatkozta Sáhó László, az Agrotax ügyvezetője.