Az új rendelettel módosul a kistermelő fogalma, ezután már jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet is végezhet kistermelői élelmiszer-előállítást. Továbbá két kategóriába sorolja a kistermelőket, az előállítani kívánt alaptermékek mennyisége függvényében.
- I. kategória: aki kis mennyiségű, saját maga által megtermelt alapterméket, illetve összegyűjtött vadon termő alapterméket értékesít. A kistermelő élelmiszer-előállítást és -értékesítést végezhet a megtermelt alaptermékből, illetve összegyűjtött vadon termő alaptermékből, valamint az adott élelmiszer-előállításához szükséges egyéb olyan vásárolt összetevőből, amelynek kistermelő általi megtermelése észszerűen nem elvárható.
- II. kategória: meghatározott kis mennyiségben a kistermelő saját maga által megtermelt alapterméket vagy abból előállított és hazai előállítású, vásárolt alaptermékből, valamint egyéb vásárolt összetevőből élelmiszer előállítását és értékesítését végezheti. (Az új rendelettel a meghatározott kis mennyiség is bővült ebben a kategóriában, továbbá bővített higiéniai feltételek lettek meghatározásra [egyszerűsített HACCP-dokumentációt kell vezetni], valamint az e kategóriába sorolt kistermelőknek mikrobiológiai vizsgálatra is szükségük lesz a közvetlen fogyasztásra szánt állati eredetű és a nem állati eredetű élelmiszerek esetében. A II. kategória szerinti kistermelőknek a mikro élelmiszer-vállalkozásukra, az adott tevékenységhez előírt minimális élelmiszeripari szakképesítés, szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakma, szakképzettség vagy rész-szakképesítés utáni kötelezettséget a bejelentést követő egy éven belül kell teljesítenie.
A kistermelők értékesítési lehetőségei is bővültek a rendelettel, így már házhoz szállítással, csomagküldő kereskedelem, átadópont vagy automata útján is eljuthatnak a termékek a fogyasztóhoz.
-
- Ha csomagküldő kereskedelem útján történik az élelmiszer értékesítése, akkor az élelmiszer csomagolásának biztosítania kell a szállításhoz szükséges élelmiszer-biztonsági követelményeket, és a kistermelőnek jeleznie kell a szállító felé, hogy a csomag élelmiszert tartalmaz.
- Átadóponton a hűtést igénylő élelmiszer csak akkor értékesíthető, ha folyamatosan biztosított a hűtési lánc a végső fogyasztónak történő átadásig.
- A kistermelő vendégasztalt saját, valamint más kistermelőtől vásárolt élelmiszer felhasználásával, az I. kategória szerinti kis mennyiség betartásával üzemeltethet.
További újdonságok a rendeletben, hogy megfelelő higiéniai feltételek mellett a darált hús és az előkészített hús előállítása és forgalmazása is lehetővé válik, és kiegészült az adományozás céljából kiskereskedelemben történő friss hús lefagyasztására vonatkozó rendelkezésekkel.
A rendelet hatályba lépésével ismét lehetőség nyílik a kis kapacitású vágóhidak működtetésére és igénybevételére, valamint a mobil vadfeldolgozó létesítmény üzemeltetésére vonatkozó szabályozás is ebben a rendeletben kapott helyet.
A kisvágóhídon az ott levágott állatokat darabolni is lehet, a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet betartásával. A kistermelő gazdaságának helyétől 100 km-es sugarú körön belül lévő kisvágóhídon vághat a felsorolt állatfajokból.