Az Agrárközösség – MATE roadshow keretében szervezett szakmai rendezvény gyöngyösi állomásán 14 előadás, bemutatók és egy kerekasztal-beszélgetés várta a gazdálkodókat. Nagy kihívás lenne a rengeteg elhangzott információt mind írásba foglalni, ezért igyekszünk a legfontosabbakat kiemelni.
Változtatni kell!
A céges agrárrendezvények már régen nem csak termékajánlók. Fontos az is, hogy a rendezők ismereteket, kutatási eredményeket, gyakorlati tapasztalatokat, jó gyakorlatokat és egyfajta gazdálkodási szemléletet osszanak meg az érdeklődőkkel. Hangsúlyosan így volt ez az Agrárközösség roadshow-jának három napja és három helyszínén (Lajosmizse, Gyöngyös, Kaposvár) is.
Az Agrárközösség ügyvezetője, Török Zoltán köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a nehézségek rávilágítanak, hogy változtatni kell. Körültekintően kell gazdálkodni, nyitottnak kell lenni, a hatékony termelést kell szem előtt tartani. Szerinte mindezek már korábban is fontosak voltak, de a külső tényezők hatására ez a kényszer felerősödik.
Piaci kiválasztódás érezhető a mezőgazdaságban. Sokan gondolják úgy, hogy felhagynak a gazdálkodással. Azok viszont, akik olyan szakmai rendezvényeket látogatnak a friss információkért, mint például az Agrárközösség roadshow-ja, biztosan nem lesznek közöttük, mert az ott szerzett információk és tapasztalatok segítik őket a jó gazdálkodói döntések meghozatalában.
A szakmai rendezvénysorozat gyöngyösi helyszínének otthont adó MATE Károly Róbert Campus intézetigazgatója, dr. Bujdosó Zoltán köszöntőjében kiemelte, hogy az egyetemi integráció egyik nagy előnye, hogy erősödött a kapcsolat a szakmai közösséggel. A gazdálkodók partnerként tekinthetnek az egyetemre, számíthatnak a tudásbázisra és a felnőttképzési lehetőségekre az új ismeretek megszerzésében.
A minisztérium együttműködő és nyitott a gazdák tapasztalataira
A Közös Agrárpolitika új feltételrendszere jelentős alkalmazkodást igényel mind a végrehajtásban közreműködő intézményrendszer, mind a gazdálkodók részéről, tájékoztatott Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Mint hangsúlyozta, ugyanakkor a kifizetések időarányos teljesítése és azok összege is tartja a szintet az előző évhez képest. Felhívta a figyelmet az e-naplóval kapcsolatos feladatok teljesítésének határidejére, és bejelentette, hogy a következő támogatási évben a gazdálkodási naplóban lévő, a kifizetéshez szükséges adatok elektronikus benyújtása új alapokra kerül az agrártámogatási rendszer idei tanulóévének tapasztalatai alapján. Az Agrárminisztérium honlapján közzétettek szerint március 14-ig adategyeztetéssel biztosított minden termelő számára, hogy eleget tegyen a kötelezettségének, ami támogatási jogosultsági feltétel a 2023. évi egységes kérelmek főbb jogcímeinél. Az adatok egyeztetése a Nébih-en keresztül teljesíthető – tette hozzá.