Az egyszerűsítés jegyében az Európai Bizottság úgy döntött, nagyobb tagállami mozgásteret engedélyez a tagországoknak. Kiderült azonban, például a gazdatüntetésekre érkező hirtelen reakciókat látva, nem teljesen volt jó megoldás, mert nagyon eltérőek az egyes országok stratégiái. Ennek felismerése után a soros elnökséget adó belga kormány már bekérte a tagállamok javaslatait az alapjogi rendelet módosításához. Ez azt jelenti, hogy alapvető változások lehetnek, de hogy mikor és milyenek, még nem tudható.
A helyettes államtitkár beszédében elmondta azt is, hogy a minisztérium együttműködő és nyitott a gazdák tapasztalataira. Hogy ez menyire így van, az is bizonyítja, hogy a rendezvény szünetében lehetősége volt személyes egyeztetésekre.
Gondolkodjunk előre!
Balogh Levente, az Agrárközösség munkatársa az elmúlt időszak szaktanácsadói tapasztalatait foglalta össze. A többi között felhívta a figyelmet szántóföldi területek elválasztásának fontosságára. Az egybeművelés, átművelés a táblák között komolyan ellenőrzőt és szankcionált lesz, így erre minden esetben, még a szomszéd esetén is figyelni kell. Ha például a szomszéd megörül, hogy van még egy „kis sáv” és ráfordul a vetőgéppel, azt kezelni kell.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján Balogh Levente az javasolja, hogy „Gondolkodjunk előre és alkalmazkodjunk a változásokhoz!”. Ilyen alkalmazkodás lehet a termesztett növények diverzifikálása, ahol olyan növénykultúrákat választ a gazdálkodó a vetésforgóba, amelyek kisebb ráfordítással beilleszthetőek. Ilyen például a silócirok, amely akár másodvetésben is megfelelő lehet.
Mozgalmas pályázati év lesz 2024
A roadshow előadásai között a pályázati lehetőségek minden évben nagy érdeklődésre tartanak számot. Idén ez különösen igaz, hiszen az elmúlt időszak nem bővelkedett pályázati lehetőségben. Kovács Viktória, az Agrárközösség pályázatiüzletág-vezetője előadásában felhívta a figyelmet rá, hogy a beruházási pályázatokkal indul az év. Ilyen lesz az élelmiszeripari üzemek fejlesztésének támogatása; a kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, valamint a post-harvest fejlesztések támogatása. Az állattartó telepek fejlesztésének támogatása mellett az ültetvénytelepítés támogatására és a díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása is várható. A Magyar Mezőgazdaságban is megjelent pályázati menetrend szerint tavasszal, nyár elején az erdészeté és az öntözésé a főszerep a pályázatoknál. Nyáron a gazdaságátadás és gazdaságátvétel támogatása vagy a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása kerül majd nagy érdeklődés mellett meghirdetésre. Év végén a mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása, a precíziós gazdálkodás pályázatai kerülnek kiírásra.