Az olasz szaporítóanyag elismert szerte a világon, magas minőséget, kiváló genetikai értéket képvisel és szigorú növényegészségügyi feltételeknek felel meg, hangsúlyozta Luigi Catalano, a CIVI Italia (az olasz faiskolások nemzeti konzorciuma) igazgatója. Az olasz szaporítóanyag minőségének további javítására és nemzetközi ismertségének fokozására a szervezet új certifikációs rendszert és márkát hozott létre a mezőgazdasági minisztériummal együtt. Ez a QVI-Qualità Vivaistica Italia, ami az európai sztenderdnél magasabb minőségű szaporítóanyagot fémjelez. A szektor gyorsan reagált, és ma már 12 millió gyümölcsoltvány, 250 millió szamócapalánta és 30 millió alany felel meg a szigorúbb követelményeknek.
Faiskola „tanagyag”
A Nemzetközi Alanykonferencia (IRS, International Rootstock Symposium) kétnapos esemény lesz, ahol az alanyoknál elért fejlődést, az új genetikai anyagokat mutatják be négy szeminárium keretében. Betekintést adnak állami és magánnemesítők eredményeibe, amelyek 25 nemzetközi projekt keretében születtek az alma, körte, csonthéjasok és citrusfélék alanyai körében.
A gyökérzet a növény szíve és agya, amiről Davide Neri tartja a szimpózium nyitó előadását. Sok termőtájon csökken a termelékenység, amit a növények klímaváltozás miatt bekövetkező pusztulása okoz. Az egyik legfontosabb a körte fitoplazmás betegsége (pear decline), a kivi korai tőkeelhalása (a kiwifruit vine decline syndrome nevű, röviden KVDS betegséget talajból fertőző gombák okozzák), valamint a citrusfélék gyökérbetegségei, de az alma, az őszibarack és a cseresznye is súlyos veszteségeket szenved a kórokozóktól. Ráadásul a szélsőséges időjárási események nagyon megviselik a gyenge és kevéssé fejlett gyökérrendszerrel rendelkező növényeket.
Mi lehet a megoldás?
Olyan genetikájú alanyokra van szükség, amelyek ellenállóbbak a környezeti hatásokkal szemben, és olyan művelési módokat kell találni, amelyek elősegítik az egészséges gyökérfejlődést még akkor is, ha a talaj kevésbé termékeny vagy kedvezőtlenek az időjárási körülmények. Még mélyebbre ásva a témába, fontos lenne jobban megismerni a gyökérrendszer felépítését és kapcsolatát a fa növekedési erélyével. Ugyancsak lényeges a talaj-biodiverzitás ismerete, ami a gyökérműködéshez szükséges. Valamint vizsgálni kell a gyökérzet reakcióját is az intenzívebb művelésre és a klímaváltozásra, fejtette ki előadása témáit Davide Neri, az Università Politecnica delle Marche professzora.