… sem anyagot, sem energiát, hasznosítsunk mindent újra. Így válhat a mi rendszerünk is fenntarthatóvá és rugalmassá, ami felkészít minket a nagyobb problémák kivédésére, amilyen például a klímaváltozás. A permakultúrás kertben minden mindennel összefügg, a tervezésben érdemes fontossági sorrendet felállítani.
Nézzük először, hogyan gondolkodik a permakultúra a talajról. Hogyan történik ez a természetben? A természetes erdő talaját mindig takarja a lehullott lomb és az aljnövényzet, lombtalan állapotban tavasszal ezt megfigyelhetjük a gyönyörű kora tavaszi virágmező képében. Hogyan használja és ápolja a talajt a permakultúra a gazdálkodás során?
A talaj három legfontosabb fizikai tulajdonsága a talaj szemcseösszetétele (mechanikai összetétel, fizikai talajféleség), szerkezete, porozitási viszonyai. A talajszerkezet megmutatja, hogy mennyire laza (váztalajok, homok) vagy tömör (agyag) a talajunk. Jó szerkezetűnek számítanak a vályog-, és a vályogos agyagtalajok.
A gazdálkodás szempontjából fontos tulajdonság a talaj természetes termékenysége, ami termőhelyet ad a növényzetnek, a termesztett kultúráknak, és élőhelyet a talajélőlények és talajközeli élőlények számára.