Az arborétum természetvédelmi terület, gyűjteményes kert, a 130 éves magyar kertkultúra, a tájépítészet része. Jelenleg nincs jó állapotban, nem múlt el nyomtalanul az utóbbi 25 év, hiszen ez az időszak folyamatosan a túlélésről, az alkalmazkodásról szólt.
A magukat zöldfelület-gazdálkodás kerekasztalának nevező informális szakmai társulás tagjai úgy gondolták, hogy ezen változtatni kell, felvetődött bennük, mi lenne, ha a szakemberek együtt, közösen felújítanák, fejlesztenék az arborétumot. Ez az ügy a szakma összefogását szimbolizálhatja, hiszen mindenkit, aki az egyetemen végzett, sok emlék köt az arborétumhoz. A kerekasztal minden szervezete, résztvevője felajánlotta kapacitását, szakmai tudását, közreműködését és kifejezték azt az óhajukat, hogy
Rendkívül kedvezően fogadták az ötletet a MATE Budai Campusának elöljárói és az „arbor” üzemeltetője, a Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszék. Munkacsoportok alakultak, a műszaki munkacsoportot Lukács Zoltán, az alapítványi munkacsoportot, amelyik marketinggel, kommunikációval, hozzájárulások, adományok gyűjtésével, a jogi környezettel foglalkozik, Dezsényi Péter vezeti. Elkészült a 2024. évi programterv, melynek első eseménye a Tavaszi Kaláka lesz március 22-én az alsó és a felső arborétum számos helyszínén. A munkákat, a helyszíneket a műszaki csapat készíti elő, és ők foglalkoznak a fejlesztési terv elkészítésével a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének igazgatóhelyettese és igazgatója, Honfi Péter és Fekete Albert irányításával.