0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 27.

Reményteljes nagymagvúak

Nyakunkon a zöldborsószezon kezdete, ami mint téma, együtt jár a csemegekukoricával. Összefoglaló néven nagymagvú iparizöldség növényeknek hívják ezeket, s most úgy tűnik fel, hogy néhány újdonsággal is bővül a kínálati paletta.

Erről tartottak szakmai konferenciát a KITE Zrt.-ben Hajdúszoboszlón.

Sira Márk kertészeti üzletág-igazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy egyszerre törekedtek olyan előadásokra, amiben a hallgatóság új információkat kap a nemesítési, az agronómiai és a műszaki megoldásokról.

Az elmúlt esztendőt értékelve rámutatott, hogy az a termelőknek – ahol nem voltak átvételi gondok – viszonylag kedvezően alakult, ám a feldolgozók számára 2023 sovány évnek bizonyult.

Reménykedésre okot adó helyzet, hogy idén az első két hónapban nagyon sokan keresték meg őket azzal a szándékkal, hogy szeretnének belépni ebbe a munkába. Ha csak az öntözést, mint adottságot jobban kihasználnánk, a versenyképességünkön tovább javíthatnánk.

A tanácskozáson döntően a KITE Zrt. szakemberei osztották meg legújabb ismereteiket, amellett két előadó foglalkozott a van Waveren Saaten GmbH cég idevonatkozó érdekességeivel, tényszerű adataival.

Hadászi László innovációs főigazgató a precíziós gazdálkodási gyakorlatokat vette röviden górcső alá. Amit érdemes kiemelni és amire érdemes fókuszálni, az nemcsak maga a termelés folyamata, hanem az, hogy milyen társadalmi elvárásoknak kell mindeközben megfelelnünk. Ez utóbbihoz tartozik az az irányzat, hogy egyre kevesebb kémiai anyaggal dolgozhatunk, cserében a KITE megfelelő helyettesítő biológiai anyagokat kínál. Ide egy lényeges megjegyzés: a kertészet öntözés nélkül elképzelhetetlen! Az utóbbi három esztendőben erre komoly fejlesztéseket dolgozott ki a cég, a precíziós öntözéstől a szaktanácsadásig mindenben kínálnak észszerű és megvalósítható megoldást.

Nagyon fontos dolog, ami a beavatkozások számának változásában történt.

A régi módszer szerint a talaj-előkészítéstől a betakarításig 10-12 menet volt szükséges, most, ha valaki hozzáértő módon hajtja végre a precíziós gazdálkodást, elegendő 8-szor, jó esetben 6-szor kimenni a területre.

Ez, amellett, hogy energia-megtakarításhoz vezet, csökkenti a területen a túlművelést, az eróziót, a porosodást. A precíziós gazdálkodás azért működhet egész Magyarországon, mert a KITE több mint egy évtizede egyetlen év alatt kiépítette a saját RTK hálózatát (ezen kívül még három hasonló létezik nálunk, ebben példa nélkül állunk Európában). A KITE új módszere változtatáshoz vezetett a tápanyagellátásban, a korábbi megelőző NPK-kijuttatás helyett mostantól a vetéssel egy menetben történő tápanyag-gazdálkodás és a többszöri fejtrágyázás dívik. Ha az egészet nézzük, akkor erre a precíziós technológiára érvényes a megállapítás, ez a XXI. század technológiája.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: