Elképesztően mostohán tudunk bánni emésztőrendszerünkkel. Bedobálunk egy halom ételt és arra számítunk, hogy minden úgy zajlik le majd bennünk, ahogyan az a tankönyvekben meg vagyon írva. Van ezzel egy kis gond, mégpedig hogy a könyvekben az szerepel, hogyan történnek ezek optimális esetben. De a valóság ettől gyakran nagyon-nagyon távol áll.
A gyomrunk rengeteget dolgozik miattunk, megérdemli, hogy mi is foglalkozzunk az igényeivel.
Előkészítés
Szánjunk elegendő időt az étel alapos megrágására, mert a kevésbé feldolgozott darabok, a mértéktelen habzsolás, a sietve, stresszesen, illetve mérgesen való étkezés megzavarja a gyomor savtermelését. A gyomor az egész emésztés sikerességében meghatározó szerepet tölt be, mivel a gyomornak kell gondoskodnia a táplálék fehérjetartalmának előemésztéséről.
„Ne oltsuk el a tüzet”
A szervezet rengeteg vizet igényel az emésztéshez. Ennek egy részét az élelmiszereink biztosítják. Viszont az étkezés közben vagy közvetlenül utána fogyasztott nagyobb mennyiségű folyadék, felhígítja az emésztőnedveket, -enzimeket, ennek következtében pedig gyengül az emésztés. A szervezet hidratálását ajánlott inkább a főétkezések közötti időszakban megtenni.
A kevesebb, több
Fogyasszunk kevesebbet, jól megrágva és a gyomor kapacitásának csupán 80%-át használjuk ki. Jobb, ha úgy állunk fel az asztaltól, hogy nincs csurig töltve a tartályunk, mert akkor a gyomor könnyebben meg tudja keverni és jobban át tudja itatni emésztőnedveivel a gyomortartalmat. Néhány perc múlva egyébként is megszűnik az a pici hiányérzet. És nagyobb az esélye, hogy a gyomortartalom a nyelőcső felé visszaáramlik, ha előzőleg túl sokat, túl nehezet és túl gyorsan ettünk.
Inkább korábban, mint túl későn
Ajánlott úgy megtervezni étkezéseink idejét, hogy az utolsó a lefekvés előtt minimum 4 órával korábban legyen. A késői étkezés meg fogja keseríteni az éjszakánkat. Hosszú órákon keresztül rostokol az étel a gyomrunkban, amely éppen a pihenő idejét szeretné tölteni, tisztán és üresen. Mindezt rémes álmok tetézhetik. Az éjszaka a gyomor számára is a regenerálódásról és a helyreállításról kellene, hogy szóljon. A szervezetben ilyenkor tudna zökkenőmentesen lezajlani az autofágia jelentősebb része. Az emésztés folyamata ilyenkor egyáltalán nem helyénvaló, és csak a szervezet erejét pazarolja.
Néha szüksége van egy kis nyugalomra
A gyomor nyugalma az étkezést követően hasonlóképpen fontos, mint az, hogy ne rohanás közben, stresszesen, vagy rossz hangulatban együnk. Jól fog esni neki, ha evés után egy negyed- vagy félórácskát még nyugton maradunk, és csak azután térünk vissza dolgozni.
Elérkezett a búcsúzás ideje
Mértékletesség
Javasolt csökkenteni a szénsavas italok, a kávé, a csokoládé, a zsíros húsok, sajtok, az olajban sült ételek, egyes fűszerek fogyasztását, mert mind lazítják a gyomor záróizmát. Aminek az a következménye, hogy ilyen ételek és italok fogyasztása után gyakrabban tapasztalhatjuk, hogy a résen visszafelé áramlik a gyomortartalom, és fájdalmas felmaródást okoz a nyelőcsőben. Amennyiben ez gyakran megesik, a gyomorsav kikezdi a fogzománcot is.