0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. augusztus 20.

Az első fertőzéseket kell megakadályozni

Ismét korai varasodásfertőzésre figyelmeztetett a BASF a Nyíregyházán rendezett alma-növényvédelmi tanácskozásán. A betegség megelőzésére az idén egy új készítmény is a termesztők rendelkezésére áll.

A tárolhatóság, illetve a kalciumigény fajtánként nagyon eltérő, erre figyelni kell, és érzékeny fajtákon több lombtrágyázással pótolni a kalciumot. Az alma 600-700 milliméter éves csapadékot igényel, az öntözést is a talajszerkezetnek megfelelően tervezzük meg, hangsúlyozta Kovács András. Ugyancsak befolyásolja a tárolhatóságot a termőegyensúly, vagyis megfelelően kell ritkítani a gyümölcsöt. Végül a szüret időpontjára is nagyon kell figyelni, ugyanis a korai szüret után sokkal rosszabbul tárolható az alma.

Talajon és lombon keresztül

Sikerült megállítani a fertőzést, de az apró varas folt megmaradt

Egy tonna almával és az ahhoz szükséges növedékkel 1,2-2 kilogramm nitrogént, 0,4-0,6 kilogramm foszfort, 2,2-3,5 kilogramm káliumot és 1,5 kilo­gramm kalciumot használunk el. Ez azt jelenti, hogy hektáronként 50-60 kilo­gramm kalciumot kell pótolnunk, ami pusztán lombkezeléssel nem lehetséges, figyelmeztetett az előadó. Szükség van tehát őszi vagy tavaszi alaptrágyázásra.

Ősszel még kloridos formában is pótolhatjuk a tápanyagokat, tavasszal már csak szulfátként.

Kötött talajon már ősszel adjuk ki az alaptrágyát, laza talajon kora tavasszal. A Cropcare 8-11-23 vagy 11-11-21 összetételű változatából 250-400 kilogrammot adagoljunk. Már az alma egérfül állapotában ki kell tenni a szükséges kalciumot, amire a YaraLiva Nitrabor vagy a YaraLiva Tropicote 200-400 kilogrammos adagját javasolta a szaktanácsadó. Mindkét szilárd műtrágya nitrátalapú, ami segíti a kálium, foszfor és más tápelemek fölvételét is. Azért is érdemes nitrátalapú készítményt használni, mert az ammóniaalapúak savanyítják a talajt és gátolják a kalcium felvételét.

Lombtrágyázásra a YaraVita termékcsalád tagjaiból lehet választani monoműtrágyákat vagy növényfajokra összeállított komplex trágyákat.

A termékcsalád előnye, hogy két-háromhónapos tartamhatása van, esőálló. Növényspecifikus összetételű a YaraVita Frutrel, amivel a makroelemek mellett magnéziummal, cinkkel és bórral láthatjuk el a gyümölcsfákat. Hideg időben érdemes használni, amikor a foszfor nem vehető fel a talajból, illetve a sejtosztódás vagy a színeződés serkentésére időzítve. Virágzás előtt és ősszel adagoljuk a YaraVita Bortrac készítményt, a kötődés javítására, illetve őszi feltöltésre. Lombon keresztül a YaraVita Stopit készítménnyel adagolhatunk kalciumot, ami jól fölvehető, megbízható, nem perzselő, kedvező árú anyag.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: