Liánokkal átszőtt buja zöld őserdő, pálmafás tengerpart, tündökletes orchideák, valószerűtlenül tarka madarak, lepkék, különös állatok, kígyómarás és veszélyes rovarcsípés… A biztonságos természeti környezetben élve sokszor egysíkú elképzelésünk van a trópusok élővilágáról. A vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert üvegházai változatos növényeikkel épp ezt a képet árnyalják, ezért is érdemes ide ellátogatnunk.
Fotók: Fráter Erzsébet

Óriások, pálmák és banánok a botanikus kertben
A botanikus kert három nagy üvegházát a meleg égövi növények eltérő hő-, nedvesség-, pára- és fényigényeire szabták. A legnagyobb, háromhajós pálmaházban a magas páratartalmat és hőmérsékletet igénylő trópusi növények kaptak helyet, ezért ott télen-nyáron 22-28 °C körül kell tartani a hőmérsékletet.

(Anthurium scherzerianum ’Rothschildianum’)
A 15 méter magas főhajó a sűrű, buja síkvidéki esőerdők és monszunerdők hangulatát idézi. A nagyméretű pálmák, trópusi liánok, banánfélék és fikuszok aljnövényzetében tarka levéllel és virággal díszítő papagájvirágok, flamingóvirágok, marantafélék, gyömbérfélék, kontyvirágfélék zöldellnek. A pálmák legnagyobbika, a cukorpálma (Arenga) levele eléri az üvegház csúcsát is, vagyis közel 15 méter. A halfarokpálma (Caryota) elnevezése beszédes, kétszeresen szárnyas leveleinek egyes levélkéi egy hal farokúszójához hasonlítanak.
A flamingóvirágok (Anthurium) piros, rózsaszín, fehér vagy mintás, nagy, fényes felleveleiknek köszönhetik szépségüket. Maguk az apró virágok középen a hosszú torzsavirágzatban ülnek. Közép- és Dél-Amerika sűrű erdeiből mára a legnépszerűbb dísznövények közé kerültek, egész évben és hosszan nyíló virágaikkal.