A University College London (UCL) és a Kew Királyi Botanikus Kert kutatói a szigetországban növő óriás mamutfenyőket (Sequoiadendron giganteum) vizsgálták. Ezek a hatalmas fák akár évi 85 kilogrammnyi szén-dioxidot is képesek megkötni a légkörből. Először 160 éve ültettek belőlük az Egyesült Királyságban: ezeket az első példányokat vizsgálták most meg a szakértők.

Fotó: Pixabay
A becslések szerint félmillió mamutfenyő példány él a szigetországban, de népszerűségük töretlen, ezért folyamatosan ültetnek belőlük. Természetes élőhelyén, Kaliforniában kevesebb, mint 80 ezer példány él belőle, és kihalással veszélyeztetett – írja a Phys.org.
A nemrég publikált tanulmány vezető szerzője, Ross Holland elmondta:
Azt találtuk, hogy az Egyesült Királyságban élő mamutfenyők nagyon jól alkalmazkodtak a környezetükhöz, és óriási mennyiségű szén-dioxidot képesek megkötni. Bízunk benne, hogy eredményeink segíthetik a jövőbeli döntéshozásokat a fák ültetését és későbbi gondozását illetően.”
Segíthet a klímaváltozás elleni küzdelemben
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a leghatékonyabb módja a klímaváltozás ellensúlyozásának az, ha kevesebb fosszilis energiahordozót égetünk el. A fák is segíthetnek a kibocsátott szén megkötésébe, de emellett fontos klímavédelmi funkcióik, ökoszisztéma és jóléti szolgáltatásaik is vannak.