Megnézték, hogy milyen mikrobiom jellemző a csak kaptárban élő fiatal dolgozó méhekre, illetve a rendszeresen kijáró idősebb dolgozó méhekre.
Az eredmények bonyolult baktériumösszetételt mutattak 18 azonosított törzzsel.
A kaptárban élő méheknek kijáró társaikkal ellentétben nagyobb és öszetettebb volt volt a mikrobiomja. Valószínűleg azért, mert az előbbiek változatosabb táplálkozást folytatnak és fokozottabbak a szociális interakcióik.
A kaptárban élő méheknek Firmicutes-túlsúlyos bélflórájuk volt (65%), míg a gyűjtők magasabb arányban tartalmaztak Proteobacteria-t (37%).
Az indiai vizsgálatban a legjellemzóbb mikrobiotához tartoztak a Snodgrassella alvi, a Gilliamella apicola, valamint a Bombilactobacillus mellis és a Lactobacillus helsingborgensis. Ezek fontos szerepet játszanak az emésztésben, anyagcserében és a kórokozókkal szembeni ellenállásban.
A tanulmány teljes címe (Paywall mögött!) : Gouda, M.N.R., Subramanian, S., Kumar, A. et al. Microbial ensemble in the hives: deciphering the intricate gut ecosystem of hive and forager bees of Apis mellifera. Mol Biol Rep 51, 262 (2024). https://doi.org/10.1007/s11033-024-09239-5
Ajánljuk még: