Nagyfokú változékonyság jellemző az időjárásra. Az ilyenkor megszokottnál még mindig magasabb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. Jelentősebb mennyiségű eső csupán a Dunántúl nyugati tájegységeiben esett.
Az alma virágrügyeinek mintegy 45-50%-a pirosbimbós fejlettségű, felmelegedés esetén robbanásszerű virágzás várható április első napjaitól, míg a körtefajták egy része már most teljes virágzásban van. Ez utóbbi növénynél a körte-levélbolhák intenzíven rakják tojáscsomóikat. Az almafavarasodás-fertőzés veszélyét növeli, hogy az aszkospóra-szóródás megkezdődött, ennek mértékét a csapadékos órák száma határozza meg elsősorban. A levelek és a virágbimbók fokozottan érzékeny állapotban vannak, ezért felszívódó gombaölő készítményes blokkal előzzük meg a fertőzést.
A hamarosan bekövetkező spóraszóródás a fiatal hajtásokat fogja fertőzni. A levélpirosító levéltetű szívása nyomán keletkezett tünetek jól megfigyelhetők, de eddig nem erős a fertőzés.
A cseresznye és a meggy most került a fehérbimbós, virágzáskezdeti állapotba, tehát kezdődhet az intenzív védekezés, lehetőség szerint elkerülendő a kajszi esetében tapasztaltakat.
Az őszibarack első kibomlott levelein már megfigyelhető a tafrinás levélfodrosodás tünete. Az időjárás most is kedvezett a kórokozónak, így néhány ültetvényben gyakori a 30-50%-os hajtásfertőzés. Ezek a fertőzött levelek idővel leszáradnak, ami újabb levelek növesztésére készteti a fákat, energiát vonva el tőle.
Javában tart a szilvavirágzás. A poloskaszagú darazsakat már fogják a fehér színű ragacsos csapdák. A peterakás megelőzése érdekében méhkímélő technológiával védekezzünk a kártevő ellen.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara