0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 18.

Nagy múlt, új vezetés, régi irány: Dióspuszta 2024-ben

Hegedűs Zsolt augusztusi halálával egy rövid, de szakmailag annál erősebb két és fél éves időszak zárult le a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok dióspusztai Angol Telivér Ménesében.

Az első idei telivércsikó

Nem kellett sokat várni az első idei telivér csikó megszületésére. A nagy nap február 1-jén jött el, egy nyakigláb pej méncsikó született. Apja a nagy reményekkel Franciaországban vásárolt Écrivain, anyja a szintén import Go On Go On Go On.

dióspuszta telivér ló csikó pegazus ménes
A jövő reménységei

A új csöppség nagyon nyitott a világra, élvezi a szabadban töltött perceket és vígan szaladgál anyja lábánál. Remélhetőleg jó versenyló válik belőle, amire minden esélye megvan, hiszen bátyja, az idén már hároméves Governor tavaly a legeredményesebb magyar tenyésztésű kétéves telivér volt a Kincsem Parkban.

Egy kis történelem

A dióspusztai ménest Jaross Sándor 1912-ben alapította kettős célzattal: egyrészt kiváló minőségű lovak tenyésztése és versenyre való nevelése, másrészt a környékbeli igényekhez igazodva elsősorban idényszerű, panziós rendszerű bértartás és bérfedeztetés céljából. A korábbi Esterházy-birtok részét képező dióspusztai ménes hamar fejlődésnek indult, és az innen származó angol telivérek nemzetközi viszonylatban is jelentős sikereket értek el.

Halász Béla irányítása alatt jelentős fejlesztések történtek. Óriási karámok épültek, gyepes kifutókat létesítettek, a tenyészállomány pedig minőségi változáson ment keresztül. Diós­pusz­ta aranykorát élte ezekben az években. 1944-ig öt Derby-nyerőt adott a lóversenyzésnek.

1962-ben a ménes a többi angol telivér ménessel együtt a Bábolnai Állami Gazdaság fennhatósága alá került, 1993-ig. Ekkor megalakult a Nemzeti Ménes Kft. amely nevet 2000-ig viselte a dióspusztai ménes. A tenyésztés színvonala ezekben az évtizedekben visszaesett. Néhány kivételtől eltekintve a versenypályán elsősorban az importok és a magántenyésztők lovai domináltak.

A ménes fénye az elmúlt évtizedben kezdett újra felragyogni.

 

Fotók: Kincsem Park, Zámbó László, Földes Család Archívuma

Forrás: Pegazus

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: