0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 10.

Sose találná ki, mi porozza be a világ egyik legapróbb orchideáját

A Tokiói Egyetem kutatói kutatói felfedezése azért egyedülálló, mert egyúttal az orchidea-félék esetében újnak számító beporzó fajt azonosítottak.

Az orchideák, vagy magyarul kosborok igen változatos csoportot alkotnak a növényvilágon belül. A különböző formájú és méretű virágok kialakulása mögött a különféle beporzó-fajokhoz való alkalmazkodás áll. Azonban a kutatók eddig mindössze az orchideák 10 százalékánál tudták megállapítani, hogyan történik a beporzásuk – írja a Phys.org.

A Tokiói Egyetem három kutatója, Yuta Sunakawa, Ko Mochizuki, és Atsushi Kawakita egy Japánban honos apró orchidea fél, a Oberonia japonica lehetséges beporzóját kereste. Ez az Oberonia nemzetség legkisebb termetű tagja, a virágai 1-2 milliméteresek csupán, melyek 5-6 sorból álló fürtöt alkotva lógnak.

Oberonia japonica orchideák orchidea faj Japán
Oberonica japonica – képünk illusztráció
Fotó: Naoki Takebayashi, Fairbanks, AK, USA – Oberonia japonica, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65130977
Oberonia japonica gubacsszúnyogok
A fotón megörökített gubacsszúnyog nőstények
Fotó: Yuta Sunakawa

A kutatók Aichi Prefektusban figyelték még a virágot látogató rovarokat, és begyűjtötték a növényen megragadt „látogatókat”. Ennek segítségével igyekeztek azonosítani, hogy mely faj – vagy fajok – porozzák be ezt az apró virágot.

A kutatóknak feltűnt, hogy a virágot valamilyen aprócska rovar látogatja, és kizárólag éjszaka: este9 és reggel 6 között észlelték csak az állatokat. Akkor még nem tudták, mivel van dolguk, így makro fotókat készítettek az orchideákról és a rejtélyes rovarokról. Az elkészült képek segítségével tudták azonosítani az „elkövetőt”: egy apró kétszárnyú rovart, a gubacsszúnyogot. A fotókon az is látszik, hogy az orchideák pollíniuma – egy pollennel teli zsákocska – a gubacsszúnyogokra ragadva jut tovább a következő virághoz.

Egyedi jelenség az orchideák világában?

Ugyan egy rejtélyt megoldottak a kutatók, ez azonban egy újabb kérdést vetett fel. A fellelt szúnyogok mind nőstények voltak, egyező külső morfológiai bélyegekkel. Ezek a fajok a világ legtöbb élőhelyén előfordulnak, és az Oberonia japonica-hoz hasonló orchidea fajok élnek Polinéziában, Ázsiában és Afrikában is.

Ez a két tény azt sugallja, hogy több olyan orchidea is létezhet, melyeket a gubacsszúnyogok poroznak be.

Hogy miként vonzza magához a növény a gubacsszúnyog nőstényeket, és miért tűnik úgy, mintha azok a pollíniumokat szállítanák, egyelőre nem tudni. Ezért a kutatóknak további megfigyeléseket kell végezniük, melyeket kiterjesztenek a hasonló fajokra is.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: