0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 4.

Éjjeli napszámosok 2.: a füleskuvik

Egy kevéssé ismert, de annál hasznosabb fajjal, a füleskuvikkal (Otus scops) ismerkedünk meg.

Az éjjeli napszámosok sorozatban bemutatom azt az öt bagolyfajt, amely kötődik az emberi településekhez, mezőgazdasági területekhez.

Ezek a baglyok felbecsülhetetlen vegyszermentes segítséget nyújthatnak nekünk a különböző mezőgazdasági kártevők elleni védekezésben, ha szánunk egy kis időt megismerésükre, megtelepedésük támogatására.

Másodjára egy kevéssé ismert, de annál hasznosabb fajjal, a füleskuvikkal (Otus scops) ismerkedünk meg.

föleskuvik

Kis testű, mindössze 19–21 cm testhosszúságú madár. Szárnyfesztávolsága 54–64 cm között változik. Ahogy az a baglyokra általánosan jellemző, a tojók nagyobbak a hímeknél. A füleskuvikok fején két apró tollfül található.

Tollazatuk szürkés vagy vörhenyes, a tollazat mintázata a fák kérgét idézi.

Ez a nappali szendergés közben kiválóan elrejti őket, a faágak tövébe bújva. Így a füleskuvikok ritkán kerülnek szem elé, dacára annak, hogy az emberi jelenlétet jól tűrik.

Élőhely

Eurázsiai elterjedésű faj, előfordul a mediterráneumban, Észak-Afrika bokros-erdős szavannáin, sőt, elterjedési területe Törökországon át egészen Közép-Ázsiáig tart. Magyarországon sokféle élőhelyen előfordul. A zárt, egybefüggő erdőket kerüli, ezeknek csak a szélén telepszik meg. Középhegységeinkben jellemzően 400 méteres tengerszint feletti magasságig húzódik fel.

Dombságainkban a leggyakoribb, de előfordul síkvidékeken is.

Kedveli a mozaikos szerkezetű élőhelyeket. Kedvencei az öreg, kaszálórétekkel szabdalt gyümölcsösök. De előfordul parkokban, kertekben, temetőkben is.

Illusztráció

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: