Lassan, de javuló makrogazdasági kilátások
Az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának sajtó háttérbeszélgetésén Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a makrogazdasági hatásokat és az OTP Bank helyzetét ismertette.
Mint fogalmazott,
A várakozások szerint 2024-ben enyhül a hazai és régiós növekedést tavaly erősen fékező globális ellenszél, de a kilábalásnak még csak a jelei mutatkoznak. 2023-ban a régióban kifejezetten gyenge teljesítményt nyújtva, közel 1%-os, az agrárium nélkül számolva pedig 3%-os recesszióba süllyedt a gazdaság, nagyot esett a fogyasztás és a beruházás, az ingatlan- és a hitelpiac megdermedt. Az idei évre vonatkozóan enyhe optimizmusának adott hangot a vezérigazgató-helyettes. A bank a jelenlegi sávban mozgó euró-forint árfolyammal kalkulál, 5% körüli éves inflációs szinttel, 6-7% közötti alapkamattal, 12%-os reálbér növekedéssel. Makrogazdasági szempontból a költségvetési deficit a gyenge pont, mely biztosan kormányzati intézkedéseket fog maga után vonni, például várható az állami kifizetések lassulása. Mindezek mellett az idei évben tapasztalható gépjármű és ingatlan vásárlások lassú növekedése arra mutat, hogy
Hozzáadott érték növelése és a hatékonyság fokozása
Az elmúlt két évben a gazdaság egészéhez hasonlóan az agrárium szereplőinek is rengeteg kockázattal kellett számolniuk, mely hatással volt gazdálkodásukra és pénzügyi döntéseikre. Mindezek ellenére nagyon jó hír, hogy az agrárium csődrátája az egyik legalacsonyabb, ez banki finanszírozási szempontból fontos tény. Mint Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára összefoglalta, a kormányzat célja, hogy a magyar mezőgazdaságot és élelmiszeripart megerősítse és nemzetközi szinten mérhető módon javítsa versenyképességét.
A kormányzat előre meghatározott célok mentén alakítja a támogatási konstrukciókat. Céljuk, hogy 2030-ra, a hatékonyság javuláson túl, 2020-hoz képest termelékenységben másfélszeres, hozzáadott értékben kétszeres növekedést, export értékben pedig 15 millárd eurós bevételt tudjon az ágazat elérni. Az ehhez szükséges pályázatok, intézkedések meghatározóak a minisztérium számára.
– mondta Dr. Feldman Zsolt. A most induló beruházási csomag részeként 2024 tavaszán 500 milliárd forint keretösszegben kerülnek pályázatok kiírásra, kertészet, állattartás, élelmiszer- és takarmány feldolgozás területén. Azért pont ezek a területek, mert a hozzáadott érték növelése érdekében a raktárakban lévő gabona hazai felhasználására így sor kerülhet.