A vemhesség megállapításának az előzőekben bemutatott módja napjainkban – a Alertys OnFarm vemhességi tesztnek köszönhetően – már kisgazdaságok számára is elérhető. A teszt elvégzése a termékenyítést követő 28. naptól már ajánlott, ugyanakkor arra figyelni kell, hogy az előző elléstől minimum 90 nap teljen el, nehogy az abból esetlegesen visszamaradó vemhességi fehérjék befolyásolják a teszt eredményét.
Mindemellett növekszik a selejtezési ráta, mely szintén gazdasági kiesést jelent. Csökken az értékesíthető tej mennyisége és az eladott borjak száma, ezáltal csökken a bevétel is. Vizsgálatok kimutatták, az üres napok csökkentésével a jövedelmezőség tehenenként naponta 5 euróval növekszik.
Gazdálkodóként sokat gondolkodom, miként lehetne csökkenteni a költségeket, hatékonyabban végezni a tevékenységet. A korai vemhességvizsgálat, az esetlegesen üres egyedek kiszűrése rendkívül fontos számunkra is. Az interneten böngészve bukkantam az Alertys OnFarm vemhességi tesztjére, mely azonnal kíváncsivá tett, és úgy döntöttem, kipróbálom az állományban. Az éves kötelező vérvétellel egybekötve, az állatorvos segítségével végeztük el az első teszteket.
A kontrollcsík mindhárom esetben hamar megjelent, így tudtuk, hogy a teszt megfelelően működik. Az üsző – Sophie – megtermékenyítése óta 35 nap telt el, míg az egyik tehén – Csoki – esetében 37 nap. Biztosítékként, hogy állítsak a kísérletbe egy kontrollt is, Milka vérét is leteszteltük, akiről már egyébként is tudom, hogy biztosan vemhes. A teszt elvégzésétől számítva 20 percnek kell eltelnie, hogy egyértelműen láthassuk az eredményt. A mi esetünkben Milka tesztje egyértelműen vemhességre utalt, ám a másik két teszten mindösszesen egy-egy halvány, alig látható csík jelent meg, ám ezek is egyértelműen pozitívnak számítanak. Tehát most nem elkerülte a figyelmemet a folyatásuk, vagy egyéb okból maradt ki a ciklusuk, hanem vemhesek.
A teszt valóban hatékony, könnyen és gyorsan alkalmazható. Nem igényel különösebb képesítést, a farokvénából vett néhány vércsepp elegendő a teszt elvégzéséhez. A kiértékelés sem bonyolult, hiszen, ha a kontrollcsík megjelenik, a teszt jól működik, ha pedig bármiféle csík, halvány vonal, elszíneződés jelentkezik a tesztsorban, abban az esetben a vizsgált állat vemhes.
Szaklap, amelyben a cikk megjelent:
Kistermelők Lapja