0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 28.

Vízforgalmi paraméterek értékelése és fejlesztése

Elengedhetetlen a vízhiány és az élelmezés biztonsága közötti kapcsolatrendszer spektrális vizsgálata és értékelése nem invazív mérési módszerek felhasználásával.

vízhiány Szerző: Szabó Andrea

Debreceni Egyetem

Az előrejelzések szerint a 2050-re 9 milliárd főre növekvő világnépesség élelmiszerigénye a duplájára fog emelkedni. Bolygónk legnagyobb egyetemes kihívása tehát az élelmezésbiztonság megteremtése lesz.

Az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodás fontos eszköze a precíziós mezőgazdaság és öntözési technológiák alkalmazása, valamint a hozzájuk kapcsolódó monitoring és szenzorálási technológiák fejlesztése.

Ennek érdekében elengedhetetlen a vízhiány és az élelmezés biztonsága közötti kapcsolatrendszer spektrális vizsgálata és értékelése nem invazív mérési módszerek felhasználásával.

eső
Illusztráció forrása: Freepik

A növény-talaj-víz kapcsolatrendszerének, valamint a növénytermesztési tér hidrológiai folyamatainak és vízháztartásának értékelése során validált spektrális adatsorokra támaszkodva modellezési módszerekkel dolgozhatunk. Ezek a modellek segíthetnek az integrált vízgyűjtő gazdálkodás követelményeinek megfelelő vízgazdálkodási stratégiák kidolgozásában a Tisza hazai vízgyűjtő területén. Műholdas idősoros adatok alapján regionális és farm­szintű búza termésbecslő modellek kialakítása lehetséges a Tisza hazai vízgyűjtő területén.

A MODIS NDVI (Normalizált Különbség Vegetációs Index-Normalized Difference Vegetation Index) idősoros adatok alapján regionális szinten a becslő modellek – 6 éves adatok alapján – a legpontosabbak.

A Landsat 8 NDVI és SAVI (Talajhoz Igazított Vegetációs Indexet – Soil Adjusted Vegetation Index) idősoros adatok alapján farmszinten az NDVI-alapú becslő modellek hibája 10 százalék alatti, míg SAVI-alapú becslő modellek hibája 5 százalék alatti. A Landsat 8 NDVI és SAVI idősoros adatképek alapján kidolgozott monitoring rendszerrel akár 6 héttel hamarabb is lehet megközelítő eredményeket adni még a búza betakarítása előtt.

Az öntözési technológiák hatékonyságának értékelésére a helyspecifikus öntözési technológia és a szórófejek teljesítményének vizsgálata szolgál. Az öntözési vizsgálatok révén meghatározható a vízeloszlás egyenletessége, az alul- és túlöntözött területek aránya, valamint a kezelési zónák optimális mérete és elrendezése. A vízeloszlás egyenletességét a Christiansen-féle egyenletességi együtthatóval, az alsó negyed eloszlásegyenletességi együtthatóval és a variációs együtthatóval számítva határozzuk meg.

Az egyenletességi tényezők kiszámítása mellett meg tudjuk határozni az alul- és túlöntözött területek arányát is.

A helyspecifikus öntözési technológiával felszerelt átfordulós lineár öntözőberendezés szórásegyenletessége homogén, az alul- és túlöntözöttség minimális.

Átfordulós lineár öntözőberendezés a nyírbátori tesztterületen és az öntözési zónák közötti átmenet értékelése

A jégháló használatának vízforgalomra gyakorolt hatásának értékelése lombozat pigmenttartalmi, termográfiai, lombozatban mért vízpotenciál, stressz- és szárazanyag-tartalom alapján határozható meg Early Gold és Golden Reinders almafajtákon. Az almaültetvényben alkalmazott fekete jégháló pozitív hatással van a hő- és szárazságérzékeny almafajták, kiemelten a Golden Reinders almafajta vízháztartására, hő- és vízhiány okozta stresszel szembeni alkalmazkodására, amely a termés fizikai paramétereiben is megnyilvánul.

Összességében a jégháló alkalmazása nemcsak a jégkárok ellen alkalmazható, hanem a gyümölcsöst érő abiotikus stresszhatásokat is tompítja.
Lombozat vízpotenciáljának mérési módszertana
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: