A megugró termelési költségek elleni intézkedés része volt Gyenes László kecskeméti dísznövénykertészetében a közelmúltbeli kényszerű kultúraváltás. A 2022-ben egekbe szökő energiaárak kigazdálkodhatatlan terhet róttak volna a gázzal fűtő üzemre, amelyben egész évben egyetlen dísznövény, a muskátli szaporítóanyagát nevelték és a készárut termesztették.
Így esett a választásuk az azonos hőigényű és azonos légterű növényházban megnevelhető konténeres rózsára és a balkonszamócára. A kertészetben korábban sem idegenkedtek a kultúraváltástól, termesztettek már vágott gerberát, majd törzses Yuccát is.

Megtalálták a megoldást termelési költségek

A döntés meghozatalakor több szempontot kellett mérlegelniük. A rózsa mellett szólt az alacsony hő- és munkaigény, ugyanakkor a kiváló minőségű muskátlijairól híres kertészet értékesítési nehézségekre számíthatott. Amíg ugyanis muskátlit minden évben ültetnek az emberek, a kiültetésben szépen beálló rózsatő akár 15 évig is elél.
Az évtizedek alatt kialakult, a választékkal és a megbízható minőséggel elégedett, muskátliért visszajáró vevőkörtől érthető módon nem volt elvárható, hogy velük együtt váltson a más felhasználási területre való konténeres rózsatőre.
Gyenes László elmondta, hogy a konténeres rózsa értékesítésével egyfajta edukációs feladatot is ellátnak. A vevőktől érkező kérdésekből kiderül, keveset tudnak a növényről, nem ismerik a tulajdonságait, az ápolási és fenntartási igényét. Személyes találkozás esetén szinte minden egyes tő eladásakor kiselőadást tartanak, ám ez számukra nem gond, hiszen hozzátartozik az új termék bevezetéséhez.

