0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Szemléletváltáshoz vezető módszerek

A klímaváltozás a növények tápanyag-utánpótlásának és védelmének újragondolását is megköveteli.

Az Alföldi Faiskolások Egyesülete éves szakmai rendezvényén számos új megoldást, terméket, biológiai készítményt ismerhettek meg a résztvevők.

Tóth Ferencné: A meglepetésekés a tanulás éve lesz 2024
Tóth Ferencné: A meglepetések és a tanulás éve lesz 2024

Az egyesület elnöke felidézte, hogy egy éve 2023-ra a kérdőjelek éveként tekintett, és sokat nem is tévedett, mert még ma sem kaptak mindenre választ. A jelzőknél maradva Tóth Ferencné az ideit a meglepetések és a tanulás évének véli.

Az új jogszabályok a díszfaiskolai szakterületre is újabb terheket és kötelezettségeket rónak, amelyekből fel kell készülni, majd teljesíteni kell, ha meg akarnak felelni az elvárásoknak.

Az elnök utalt a növényútlevél kiállításához szükséges vizsgára és a kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) – mindkét témáról írtunk lapunk 2024/10. számában –, és hangsúlyozta, hogy mindezek mellett természetesen továbbra is a korszerű díszfaiskolai termesztés és a minőségi áruk előállítása az egyesületi tagok legfőbb célkitűzése.

Enyhe tél, hűvös tavasz

Varga László hasznos talajlakó élőlények védelme
Varga László: A megváltozott időjárás következményeinek kezeléséhez szemléletváltásra lesz szükség

A Kwizda Agro Kft. zöldségtermesztési szakmai vezetője, Varga László mindenekelőtt a biológiai növényvédelem szerepét és a tápanyag-utánpótlás lehetőségeit taglalta előadásában. Szerinte a hatékony növénytermesztést a talajmunka, a szaporítóanyag, a tápanyagellátás, a talajélet jó minősége, valamint az okszerű növényvédelem alapozza meg. Felsorolt néhányat azok közül a termékek közül, amelyek ehhez nyújtanak segítséget és röviden vázolta a hatásmechanizmusukat.

A klímaváltozás tényét el kell fogadni, és az ahhoz való alkalmazkodás módjait kell megtalálni, mondta.

A tápanyagellátás gyökeresen átalakul, mert a hőmérséklet, a páratartalom és egyéb külső körülmények hatására megváltozik a táp­anyagfelvétel időbeli lefutása. A növények a tenyészidőszakban ugyanannyi tápanyagot vesznek fel, csak teljesen más ütemben.

Önmagában nagy változás például, hogy az utóbbi években nincs fagy, és ennek kapcsán a szakember a legalább két héten át tartó mínusz 15 °C-ra vagy az alatti hőmérsékletre gondolt, mert az ennél enyhébb idő nem gyéríti a kártevő rovarokat és a kórokozó gombákat. A szabadföldi növények sem vonulnak nyugalomba és kiélik a maradék tápanyagot a talajból, amit a korábbitól eltérő szemlélettel kell visszapótolni.

Arra is rámutatott Varga László, hogy noha nincs tél, a tavaszok hidegek, hűvösek. Ezért is előnyös, hogy a Yeald Plus gyökértömeg-növelő készítményt már 7 °C-on képes felvenni a növény lombon és gyökéren keresztül is. Azonnali auxinszintézist indít be, és megtöbbszörözi a meglévő gyökereket, fejlődésnek indult gyökérszőröket. Magas mikroelem-tartalma serkenti a biokémiai folyamatokat, a fotoszintézist és a légzést.

A lombtrágyák szükségmegoldást jelentenek bizonyos időszakokban. Jó hatásfokkal alkalmazhatók stresszoldásra, hideg-meleg hőhatások, hiánybetegségek, mérgezések esetén. A pH-stabilizátorral ellátott Wuxal jelentősége, hogy a hazai lúgos kémhatású rétegvizek magas pH-ját 5,5-6,5 közé állítja be, ezáltal javul a tápanyagok, mikroelemek lombon keresztüli felvétele, a növényvédő szerek hatékonysága.

faiskola talajlakó élőlények
Illusztráció
Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: